DOLAR 16,3761
EURO 17,4889
ALTIN 972,75
BIST 2.418,10
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Açık
İstanbul
26°C
Açık
Per 26°C
Cum 28°C
Cts 28°C
Paz 24°C

Büyük Selçuklu Hükümdarı Melikşah

Büyük Selçuklu Hükümdarı Melikşah
01.12.2020
536
A+
A-

Büyük Selçuklu Hükümdarı Melikşah

Büyük Selçuklu Hükümdarı Melikşah ;Tam adı Ebül-Feth Celalüd-devle ved-din Muizzüd-dünya ved-din Kasimü emiril-müminin Melikşâh b. Alparslan (D.1055- Ö.1092 )Hükümdarlı zamanı (1072-1092)

Büyük Selçuklu Devletini en geniş sınırlara  ulaştıran hükümdar ve ondan sonra devletin eski gücüne bir daha kavuşamamıştır. Döneminin en önemli kişileri Nizamülmülk ve Ömer Hayyamdır.

Büyük Selçuklu Hükümdarı Melikşah Eşleri ve Çocukları

  • Terken Hatun (Ahmed, Davud, I. Mahmud ve Mah Melek Hatun’un annesi.)
  • Zübeyde Hatun (Berkyaruk’un annesi.)
  • Taceddin Seferiyye Hatun (, Muhammed Tapar ve Ahmed Sencer’in annesi.)

 

Hayatı

Alparslan’ın oğlu olarak İsfahan’da Dünyaya gelmiştir. Küçük yaşında babası ile seferlere katılmış Gürcistan seferinde babasının yanında bulunmuştur. O yıllarda Karahanlı Hanının kızı Terken Hatun ile evlendirilmiştir.  Alparslan 1066 yıllında Melikşah’ı veliaht tayin etmiştir.  İkta olarak da İsfahan şehri kendisini verildi. 1071’de babası Suriye seferine çıktı ve o sıralarda Bizans İmparatoru Romen Diojen’in  Anadolu’ya yönelmesi ile Alparslan Suriye’den kuzeye Anadolu’ya yönelerek1071 Malazgirit Savaşını yaptı. Melikşah o sıralarda Halep’te kaldı. 1072’de babasının şehit olması ile Melikşah ordunun başına geçerek Sultanlığını ilan etti. Fakat Çağrı Bey’in oğlu Kavurt Bey Melikşah’ı kabul etmedi. Kavurt Bey ile 1073 tarihinde Karaç Muharebesi yapılarak Kavurt Bey idam edilmiş ve Melikşah’ın Sultanlığı kesinleşerek 1074 Tarihinde Abbasi Halifesi tarafından onaylanmıştır.

Sultanlığı Dönemi

Nizamülmülk  gene vezirlik makamında bırakılarak görevine devam etmiştir. Bu dönem Büyük Selçuklu Devletinin en parlak dönemidir.  Saltanatının ilk yıllarında Gazneli ve Karahanlılar ile mücadele etmek zorunda kalmıştır. Karahanlıları ikiye bölmüştür. Gazneliler ile mücadelesinde başarı sağlamış ve onlar ile iyi ilişkiler ve akraba olma yoluna dahi giderek ilmi siyaset uygulamıştır.

Anadolu Selçuklu‘nun hükümdarı Süleyman Şah’ın ölümünden sonra Suriye’ye gelen Melikşah; iç kale hariç Halep’i fethetmiş  kardeşi Tutuş’u Şam meliki bırakmıştır. Melikşah, Halep’i Kasım ud-devle Ak-sungur’a, Antakya’yı Yağı-sıyan’a, Urfa’yı Bozan Bey’e ve Musul’u da Çökermiş Bey’e ikta etmiştir. Artuk Bey ; geçmişte Tutuş tarafından kendisine ikta edilen Kudüs’e yerleşmiştir. Böylece bölgedeki düzen ve asayiş sağlanmıştır.

Urfa, Halep, Antakya ve Lazkiye’nin Selçuklular eline geçmesini sağlamış ve Büyük Selçuklu Devleti Doğu Akdeniz kıyılarına erişmiştir.

Büyük Selçuklu Devletinin sınırları Melikşah zamanın da Akdeniz ve Marmara Denizinden Kaşgar’a, Kafkasya’dan Yemen’e kadar uzanıyordu.

Melikşah genelde sefere çıkmadığında İsfahan şehirnde ikamet ediyordu. Melikşah ava çıkmayı sever ve alimleri korur kollardı. Gazali, Kaşgarlı Mahmud ve Ömer Hayyam gibi alim ve şairleri himaye etti.

Melikşah zamanında Nizamülmülk Bağdatta Nizamiye medresesini kurarak İmam Gazali de medresenin başına getirerek batini bilimlere karşı islam dünyasını korumaya çalışmış alimler ile ilim üretmişlerdir.

Melikşah ve Nizamülmülk sünni islama katkılarından dolayı batiniler tarafından şehit edilmişlerdir.

Tuzla Gazetesi 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.