1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. 2 Mart 2023 Dolar kuru bugün ne kadar?

2 Mart 2023 Dolar kuru bugün ne kadar?

2 Mart 2023 Dolar kuru bugün ne kadar?
2 Mart 2023 Dolar kuru bugün ne kadar?

2 Mart 2023 Dolar kuru bugün ne kadar?

2 Mart 2023 Dolar kuru bugün ne kadar? Dolar – euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Dolar/TL, yeni güne yatay başlamasının ardından 18,8900’dan işlem görüyor.

Euro/TL yüzde 0,2 azalışla 20,0950’den, sterlin/TL yüzde 0,3 değer kaybıyla 22,6380’den satılıyor. Dolar endeksi şu dakikalarda önceki kapanışın yüzde 0,2 üzerinde 104,6 seviyesinde dengelenirken, euro/dolar paritesi yüzde 0,2 azalışla 1,0640 seviyelerinden alıcı buluyor. Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) mart, mayıs ve haziran ayı toplantılarında 25’er baz puanlık faiz artışına gideceğine kesin gözüyle bakıldığına dikkati çekerek, temmuz ayında da 25 baz puanlık faiz artışı ihtimalinin olasılık dahiline girmesinin dolar endeksini desteklediğini bildirdi.

Dün açıklamalarda bulunan Fed yetkililerinin şahin vurgulamaları güçlenirken, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic enflasyonun tekrar hızlanmaması için faiz oranlarının yüzde 5 seviyesinin üzerine çıkarılması gerektiğini kaydetti. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari ise Fed’in adımlarının enflasyonu yavaşlattığına yönelik çok fazla işaret bulunmadığını söyledi. Söz konusu gelişmeler tahvil piyasalarındaki satış baskısını güçlendirirken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi 10 Kasım 2022’den bu yana ilk kez yüzde 4 seviyesinin üzerine çıktı. Bugün Euro Bölgesi’nde enflasyon ve ABD‘de haftalık işsizlik başvuruları verilerinin takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 105,5 seviyesinin direnç, 104’ün destek konumunda olduğunu ifade etti.

Dolar Kuru Nedir?

Dolar Kuru Nedir? Dolar kuru Alış kuru nedir? Dolar Satış kuru nedir? ABD dolarının bir başka para birimi karşısındaki değerini gösterir. Dolar kuru, piyasalardaki talep ve arz dinamiklerine göre değişebilir ve dünya çapında yatırımcılar, ticaret ve turizm gibi faktörler tarafından etkilenebilir.

Dolar kuru, bir ülkenin ekonomik durumunu yansıtır ve para birimi değerinin artması ya da azalması ülkenin ekonomik gücünün yükselip düşmesine işaret edebilir. Ayrıca, ülkenin merkez bankasının para politikası, faiz oranları, enflasyon ve dış ticaret açığı gibi faktörler de dolar kurunu etkiler.

Tuzla Haberleri

2 Mart 2023 Dolar kuru bugün ne kadar?
Yorum Yap
Bizi Takip Edin