1. Haberler
  2. Gündem
  3. 2022 F1 Dünya Şampiyonu Max Verstappen oldu

2022 F1 Dünya Şampiyonu Max Verstappen oldu

2022 F1 Dünya Şampiyonu Max Verstappen oldu
2022 F1 Dünya Şampiyonu Max Verstappen oldu

2022 F1 Dünya Şampiyonu Max Verstappen oldu

SON DAKİKA HABERİ: Max Verstappen F1 2022 Dünya Şampiyonu oldu

2022 F1 Dünya Şampiyonu Max Verstappen kim oldu. Hollandalı F1 pilotu Max Verstappen, Japonya Grand Prix’ini kazanarak 2022 Dünya Şampiyonu oldu. Verstappen üst üste ikinci şampiyonluğunu kazandı. Sezonun bitmesine dört yarış daha var.

Tuzla Gazetesi Son dakika haberi!

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda sezonun 18. ayağı Japonya Grand Prix’sini kazanan Red Bull pilotu Hollandalı Max Verstappen, üst üste ikinci kez dünya şampiyonu oldu.

Hollandalı pilot aldığı 25 puanla genel klasmanda 366 puana çıktı.

Geriye kalan dört yarış öncesi klasmanda ikinci sırada bulunan takım arkadaşı Sergio Perez’le puan farkını 113’e çıkardı.

Ferrari Pilotu Charles Leclerc, Japonya’da üçüncü oldu ve puanını 252’ye çıkardı. Sergio Perez yarışı ikinci bitirince genel klasmanda Monakolu pilotu geçerek ikinci sıraya oturdu.

Max Verstappen ve Sergio Perez’in takımı Red Bull Racing toplamda 619 puanla takımlar sıralamasında liderliği elinde bulunduruyor. İkinci sıradaki Ferrari’nin ise 454 puanı var. Sürpriz bir durum yaşanmaması halinde Red Bull Racing takımının sezonu şampiyon bitirmesi bekleniyor.

2021 yılında sürücüler klasmanında Verstappen şampiyon olsa da Merceses takımlar şampiyonasını kazanmıştı.

2022 F1 Dünya Şampiyonu kim oldu

Japonya’da aşırı yağış altında başlayan yarış starttan hemen sonra durdu. Önce güvenlik aracı uygulaması devreye alındı ardından kırmızı bayrak çıkartılarak yarış durduruldu.

Yarış bir saatten uzun süre beklediği için turlar tamamlanamadı ve süre sınırı devreye girdi.

Normal şartlar altında yarışın dörtte üçlük bölümü tamamlanmadığı takdirde ilk dokuza puan veriliyor. Birinciye 25 yerine 19 puan aktarılıyor ve daha sonrakilerde kademeli olarak puan azalıyor.

Son turda tehlikeli bir şekilde piste dönen Ferrari pilotu Charles Leclerc’e verilen zaman cezasıyla Monakolu sürücü üçüncü sıraya düştü. Böylece iki pilot arasındaki puan farkı daha da arttı.

Verstappen’in 25, Leclerc’in ise 15 puan almasıyla Hollandalı sürücünün dünya şampiyonluğu ilan edildi.

 

Tuzla Haberleri

2022 F1 Dünya Şampiyonu Max Verstappen oldu
Bizi Takip Edin