1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Çeyrek altın fiyatları 1 Temmuz 2022

Çeyrek altın fiyatları 1 Temmuz 2022

Çeyrek altın fiyatları 1 Temmuz 2022 tuzla
Çeyrek altın fiyatları 1 Temmuz 2022

Çeyrek altın fiyatları 1 Temmuz 2022

Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 1 Temmuz 2022 güncel altın kuru fiyatları

Çeyrek altın fiyatları 1 Temmuz 2022. Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 1 Temmuz 2022 güncel çeyrek altın kuru fiyatları…

Altın, yatırımcıların artan faiz oranlarının değerli metale olan ilgiyi azaltacağını değerlendirmesiyle art arda üçüncü haftayı da düşüşle kapatmaya hazırlanıyor.

Spot altın, merkez bankalarının enflasyonla mücadele kapsamında faizleri artırmasıyla son çeyrekte bir yıldan fazla süredir yaşadığı en büyük düşüşünü kaydederek yüzde 7’yi aşan değer kaybetti.

Uluslararası piyasalarda ons altın bugün yüzde 1’i aşan düşüşle 1.784 dolara geriledi ve 16 Mayıs’ta görülen dip seviyeyi de geçerek ocak ayı sonrası en düşük seviyeyi gördü.

Ons altın şu sıralarda, kritik seviye olan 1.800 doların altına gerileyerek 1,788 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Çeyrek altın fiyatlarında son durum…

ANLIK ÇEYREK ALTIN FİYATLARI

Altının gram fiyatı, yeni güne de düşüşle başlamasının ardından 963 liradan işlem görüyor.

Çeyrek altın 1.590 lira, Cumhuriyet altını da 6.543 liradan satılıyor.

Analistler, küresel bazda gerileyen tahvil faizlerine karşın reel getirilerin hala düşüş eğilimine girmemesinin altının ons fiyatını baskıladığını söyledi.

Küresel merkez bankalarının sıkılaştırıcı politikaları sonrası artan resesyon tehlikesinin dolar talebini beslediğini aktaran analistler, söz konusu durumun bir süre daha yatırımcıların altına yönelik iştahını olumsuz etkileyebileceğini dile getirdi.

Analistler, açıklanacak makroekonomik verilerdeki işaretlerin resesyona ilişkin beklentilere paralel altının ons fiyatında da oynaklığı artırabileceğini ifade etti.

Bugün yurt dışında imalat sanayi Satın alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Euro Bölgesi’nde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve ABD’de inşaat harcamaların takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.780 doların destek, 1.830 doların direnç konumunda bulunduğunu söyledi.

Çeyrek altının 3 yıllık grafiği

ÇEYREK ALTIN

Çeyrek altın ziynet takı grubunun en küçük üyesidir. Halk arasında küçük altın olarak adlandırılmaktadır.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAMDIR?

Altınlar ağırlıklarına göre değer kazanırlar. Çeyrek altın 18 mm kalınlığında ve 22 ayardır. Çeyrek altın 1,75 gram ağırlığındadır. Bir çeyrek altındaki has altın ağırlığı ise 1,635 gram olarak hesaplanmıştır.

KULPLU ÇEYREK ALTINLAR DAHA MI PAHALIDIR?

Çeyrek altın gerek takı, gerek ziynet eşyası, gerek yatırım aracı olarak kullanılmıştır. Hediyelik olarak nitelendirilen çeyrek altınlar kulplu olur. Yatırım amaçlı tercih edilen çeyrek altınlar ise kulpsuz olmaktadır. Çeyrek altının has altın içeriği kulplarında yer almaz. Çeyrek altındaki kulplar altın değildir.

Tuzla Haberleri

Çeyrek altın fiyatları 1 Temmuz 2022
Bizi Takip Edin