1. Haberler
  2. Gündem
  3. Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybı

Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybı

Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybı
Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybı

Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybı

Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybı açıklandı. AFAD Başkanı Yunus Sezer, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından  47975 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, 6 Şubat’ta Türkiye’nin güneyini sarsan iki şiddetli depremde en az 47 bin 975 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Merkezi Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7, 6 büyüklüğündeki depremler Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Hatay, Gaziantep, Malatya, Kilis, Osmaniye, Elazığ ve Şanlıurfa olmak üzere 10 ili daha vurdu. Yıkıcı depremlerden 13 milyondan fazla insan etkilendi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybı nedir? Suriye ve Lübnan da dahil olmak üzere bölgedeki birçok ülke, 10 saatten kısa bir süre içinde Türkiye’yi vuran şiddetli sarsıntıları hissetti. Sezer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Şu anda bölgede çadırlarda, konteyner kentlerde ve misafirhanelerde yaklaşık 1,8 milyon kişiyi ağırlıyoruz. Ayrıca 17.787 konteyner kuruldu. Dünya genelindeki çadır stokunun büyük bir kısmını Türkiye’ye aktarıyoruz. Her gün altı uçak bölgeye çadır transfer ediyor. Bölgeye günde yaklaşık 10 bin çadır göndermeye ve kurmaya çalışıyoruz.” dedi.

İKİNCİ AFETLER İÇİN UYARI

Sezer, depremden etkilenen bölgelerde toplam 332 çadır kent kurulurken, bugün itibariyle 414 bin 323 çadırın kurulduğunu belirtti. Sezer, “Depremden etkilenen bölgeden toplam 935722 depremzede tahliye edildi. Yaklaşık 273000 afetzedenin diğer illerdeki misafirhanelerde, otellerde ve yurtlarda misafir ediliyor.” açıklamasını yaptı.  Enkaz kaldırma ve çadır kurma çalışmalarının devam ettiğini belirten Sezer, bölgede mağdurlara yönelik beslenme, eğitim ve psikososyal destek hizmetlerinin de sürdüğünü sözlerine ekledi. Sezer, ayrıca, yıkılacak ağır hasarlı binaların bulunduğunu ifade ederek, “Vatandaşlarımızın bu binalara girmelerini istemiyoruz. Artçı sarsıntıların devam edeceğini düşünüyoruz. Haftada birkaç kez uyarıda bulunuyoruz. Eşyalarınızı taşımak için hasarlı binalara girmeyin.” uyarısında bulundu.

Sezer’in ardından söz alan AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar ise şu açıklamaları yaptı: “16 000 civarında artçı sarsıntının meydana geldiğini görüyoruz. Son 10 günde artçıların sayısında bir miktar düşme olmakla birlikte, hissedilebilecek düzeyde devam ediyor. Artçı sarsıntılar 500’ün altına düştü. Beş altı dakikada bir artçı sarsıntının meydana geldiğini söyleyebiliriz. Özellikle hasarlı binalardan uzak durulması büyük önem taşıyor.

Kayseri deprem bolgesinde mi? Kayseri, İncesu civarında depremlerin meydana geldiğini biliyoruz. Bunlar çok olağan. Anadolu’daki aktif fay hatlarını dikkate aldığımızda bu depremlerin olması her zaman beklenebilecek bir şey. Bu depremi yaşayan vatandaşlarımız büyük bir travma yaşıyor. Bu depremler öncesinde ülkemizin değişik yörelerinde bulunan fay üzerindeki risk neyse bu depremler sonrasında da bu devam ediyor. Bu tür büyük depremlerden sonra bizim ikinci afet diye adlandırdığımız bir takım kütle hareketleri meydana gelebiliyor.”

Tuzla Haberleri

Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybı
Bizi Takip Edin