Yüksek site aidatlarına bakanlık inceleme Başlatıyor

Yüksek site aidatlarına Bakanlık inceleme Başlatıyor
Yüksek site aidatlarına Bakanlık inceleme Başlatıyor

Yüksek Site Aidatlarına Bakanlık inceleme Başlatıyor

Yüksek site aidatlarına bakanlık inceleme Başlatıyor. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın artan site aidatlarını takip için özel bir birim kurduğu bildirildi.

Tuzla Son dakika haberi!

2023 yılının ilk haftasından itibaren maliyetlerdeki artışı gerekçe gösteren site yönetimleri aidatlara % 40’ın üzerinde zam yaptı.

Zam sonrası İstanbul’daki bazı sitelerdeki evlerin aidatları 8000 liraya kadar çıktı. Aidatların kiralarla yarışacak seviyeye gelmesine vatandaşlar tepki gösterdi.

Şikayetleri artan ‘fahiş’ aidat zamlarına karşı Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı harekete geçti.

Bakanlık bünyesinde faaliyet gösteren Konut Politikaları Şube Müdürlüğü‘nün ismi Konut Politikaları ve Tesis Yönetimi Hizmetleri Şube Müdürlüğü olarak değiştirildi.

Kurulan özel birim, mevzuat çalışmaları yapacak. Ayrıca ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği yaparak site yönetimlerinin sorunlarının çözülmesi sağlanacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “İkincil mevzuat çalışmalarının tamamlanması ile sitelerde yaşanan yönetim sorunlarının azalması yönünde önemli bir aşama kaydedilmiş olacaktır” denildi.

AİDATA İTİRAZ EDİLEBİLİR Mİ?

Apartman veya site aidatlarına itiraz ancak kat malikleri genel kuruluna katılım ile mümkün. Kurula ev sahipleri katılırken kiracılar sadece ev sahibinin vekaleti olması halinde katılabiliyor.

Kurulda kararlar (yönetici seçimi haric) yüzde 51 oy ile alınıyor. Kararlar alındığında toplantıya katılmayan kat malikinin karara itiraz edebilmesi için 6 ay içerisinde Sulh Hukuk Mahkemesi’nde dava açması dışında bir yol bulunmuyor.

Toplantıya katılıp olumsuz oy verenler için de toplantı tarihinden itibaren 1 ay içerisinde bu davanın açılması gerekiyor. İlginizi çekebilir; Gayrimenkulde fiyat artışına inceleme!

Tuzla Haberleri

Yüksek site aidatlarına bakanlık inceleme Başlatıyor

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin