1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. 19 Nisan 2023 güncel altın fiyatları

19 Nisan 2023 güncel altın fiyatları

19 Nisan 2023 güncel altın fiyatları
19 Nisan 2023 güncel altın fiyatları

19 Nisan 2023 güncel altın fiyatları

19 Nisan 2023 güncel altın fiyatları nedir? Gram ve çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 19 Nisan 2023 güncel çeyrek altın, ons altın ve gram altın fiyatları…

Çeyrek altın fiyatlarında son durum…

Altın fiyatları gerilerken işlemciler Fed’in faiz artırımlarını durdurmadan önce mayısta son bir kez daha artırıma gitmesi olasılığını değerlendiriyor. Altının spot piyasadaki ons fiyatı 1990 doların altında hareket ediyor. İç piyasada gram altın 1238 lira, çeyrek altın 2 bin 182 lira, cumhuriyet altını 8 bin 980 liradan satılıyor.

Analistler, ABD’de açıklanan makroekonomik verilerin ekonomik aktiviteye ilişkin karışık sinyaller vermesi ve ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin “şahin” yorumlarının gelecek dönem para politikasına ilişkin beklentileri yeniden belirsizleştirdiğini aktararak, söz konusu durumun altının ons fiyatını baskıladığını ifade etti.

Fed üyeleri sözle yönlendirmelerine devam ederken, St. Louis Fed Başkanı James Bullard, enflasyonun inatçı bir şekilde yüksek seyretmeye devam ettiğine işaret eden son veriler sonrası faiz artırımlarına devam edilmesi gerektiğini belirtti. Bullard, ABD ekonomisinin resesyona gittiği görüşlerine de karşı çıktı. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic de yüksek enflasyonu düşürmek için Fed’in büyük ihtimalle bir faiz artışına daha gideceğini dile getirdi.

Ekonominin hala ivme kazandığını ancak enflasyonun çok yüksek olduğuna işaret eden Bostic, para politikası alanında yapılması gereken daha çok iş olduğunu kaydetti. Analistler, ekonomide soğuma işaretlerinin beklendiği bu dönemde alınan güçlü sinyallerin şahin politikaları beklenenden daha uzun süre uygulamada tutabileceği endişesiyle varlık fiyatları üzerinde baskı oluşturduğunu belirterek, bu durumun Fed’in politika alanını da daralttığını ifade etti. Söz konusu gelişmelerle para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in 25 baz puanlık faiz artışlarına devam edeceğine yönelik beklentiler güçlü kalmaya devam ediyor.

ÇEYREK ALTIN

Çeyrek altın ziynet takı grubunun en küçük üyesidir. Halk arasında küçük altın olarak adlandırılmaktadır.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAMDIR?

Altınlar ağırlıklarına göre değer kazanırlar. Çeyrek altın 18 mm kalınlığında ve 22 ayardır. Çeyrek altın 1,75 gram ağırlığındadır. Bir çeyrek altındaki has altın ağırlığı ise 1,635 gram olarak hesaplanmıştır.

KULPLU ÇEYREK ALTINLAR DAHA MI PAHALIDIR?

Çeyrek altın gerek takı, gerek ziynet eşyası, gerek yatırım aracı olarak kullanılmıştır. Hediyelik olarak nitelendirilen çeyrek altınlar kulplu olur. Yatırım amaçlı tercih edilen çeyrek altınlar ise kulpsuz olmaktadır. Çeyrek altının has altın içeriği kulplarında yer almaz. Çeyrek altındaki kulplar altın değildir.

Tuzla Haberleri

19 Nisan 2023 güncel altın fiyatları
Bizi Takip Edin