1. Haberler
  2. Gündem
  3. 4 Aralık Dünya Madenciler Günü

4 Aralık Dünya Madenciler Günü

4 Aralık Dünya Madenciler Günü
4 Aralık Dünya Madenciler Günü

4 Aralık Dünya Madenciler Günü

Sevgili okuyucularımız, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü olduğunu biliyor muydunuz? Evet 4 Aralık tarihinde, Roma imparatorluğu zamanında babasının zulmünden kaçan Santa Babara’nın İzmit yakınlarında madencilerin çalıştığı yakın bir mağarada yaşamaya başlamasıyla oradaki madencileri koruduğuna inanılmasıyla başlayan, önce Anadolu da sonrada Avrupa da ve tüm dünyada Dünya Madenciler Günü olarak kutlanıyor.

Madencilik mesleği dünyadaki en zor ve iş sağlığı güvenliği de sağlanmaz ise çok tehlikeli özelliklede kömür madenlerindeki patlamalar nedeniyle yıllarca çok can kaybımız olduğu mesleklerden biri o yüzden gerçekten maden de çalışan işçilerimize bu zor mesleği yapıp ülke ekonomisine verdikleri katkıdan dolayı teşekkürü bir borç biliyoruz.

Ülkemizin jeolojik yapısı nedeniyle maden çeşitliliği bakımından da çok zengin. Bu nedenle dünyada zengin madenlere sahip ülkeler arsında 28. Maden çeşitliği açısından da 10. Sıradayız o yüzden ülke ekonomisine katkısı çok fazla. Ve bu nedenle ülkemizde 7 bölgemizde de hatta bölgelerimizdeki birçok ilimizde maden ocaklarımız var. Ülkemizde çıkan madenlere gelin hep birlikte bakalım. Çıkan madenler şu şekildedir;

Mermer, linyit kömürü, taş kömürü, kaya tuzu, bor, ponza ve bakırdır. Bu madenlere gelin bir de bölge bölge bakalım isterseniz hangi bölgede hangi maden çıkıyormuş?

Marmara Bölgesinde Hangi Madenler Çıkıyor?

Balıkesir, Sakarya, Kocaeli, Marmara adası, Bilecik ve Susurluk, Çanakkale, Bursa, Edirne, Adapazarı’nda çıkan madenler: Demir, mermer, bor, linyittir. Bu illerimiz ve ilçelerimizde bu madenler çıkmaktadır.

Kırklareli ilinin Lüleburgaz ve Hamitabat ilçelerinde ise doğalgaz çıkarılıyor. Bursa Uludağ ise volfrom çıkarılmakta.

Ege Bölgesinde Hangi Madenler Çıkıyor?

İzmir ve Uşakta civa çıkıyor. İzmir çamaltı tuzlasında da tuz çıkarılıyor. Kütahya’nın Emet ilçesinde bor çıkarılmakta krom ise Kütahya ve Muğla çevresinde çıkıyor. Manisa afyon ve Kütahya’da da mermer çıkıyor.

Akdeniz Bölgesinde Hangi Madenler Çıkıyor?

Fetiye ve Toros dağlarında krom çıkarılıyor.

Doğu Anadolu Bölgesinde Hangi Madenler Çıkıyor ?

Malatya, Elazığ, Erzurum, Kars, Ağrı, Iğdır, Erzincan ve Elazığ’da çıkan madenler kurşun, bakır, Oltu taşı, kaya tuzu, krom çıkarılıyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Hangi Madenler Çıkıyor?

Gaziantep, Batman, Adıyaman da ise krom, çinko, demir, petrol ve linyit çıkarılıyor.

İç Anadolu Bölgesinde Hangi Madenler Çıkıyor?

İç Anadolu bölgesi maden açısından oldukça zengin ve çeşitli Kayseri, Ankara, Eskişehir, Sivas, Konya, Çankırı, Kırşehir, ve Yozgat da çıkan madenler. Demir, magnezyum, linyit, krom, Lületaşı, bor, Civa, kaya tuzu ve çok bilinmese de( Yozgat)da taş kömür madenleri var.

Karadeniz Bölgesinde Hangi Maden Çıkıyor?

Rize, Artvin, Kastamonu, Amasya’nın ilçeleri Merzifon ve Havza, Diyarbakır linyit Amasra ve Zonguldak’ta taş kömürü Ereğli ve Artvin’de magnezyum Bayburt’ta ise krom madeni çıkıyor.

Biliyorsunuz ki en son maden patlaması olayından sonra çok fazla canlar yandı ve birçok eve acılar düştü. Bu yüzden 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü hiçe sayamayız. Maden bir ülkenin ekonomisini en çok etkileyen türdür. Ülkemizde de maden işçileri zorlu koşullarda çalışmakta ve çalışmış oldukları iş ile sürekli ölüm ile burun burunadırlar. Bu yüzden maden işçileri hem fiziksel hem de psikolojik olarak çok fazla olumsuz etkilenmektedir.

Maden işçiliği birçok meslekten farklıdır ve zordur. Gökyüzünü bile göremezler sürekli yerin altında çalışmak zorundadırlar. Onların bu zorlu çalışma koşullarını düşündüğümüz zaman psikolojik olarak ne kadar çok etkilenebildiklerini de anlamak bence çok zor olmasa gerek. Bu yüzden maden işçisi deyip de geçmemek gerekiyor.

Ülkeleri için yerin altında sürekli çalışıyorlar. Maden işçisi olmak ile ilgili önceden uzun bir makale zaten yazmıştım siz okurlarım için ama 4 Aralık Madenciler Günü olunca tekrardan bu konuya değinmek istedim. Çünkü birçok meslek yer üstünde çalışma imkanları olurken onların çalışma yerleri yerin altı. Bu durumu belki anlamak zor ama bir maden işçisi ne yerin altında çalışmanın ne demek olduğunu, ne tür zorlukları olduğunu çok iyi anlayabilmektedir.

4 Aralık Madenciler Günü kutlu olsun. Bu ülke için emek veren maden işçilerimiz var olsun…

Sümeyye Nur Gündüz

Tuzla Gazetesi

 

4 Aralık Dünya Madenciler Günü

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin