1. Haberler
  2. Blog
  3. Beslenme Alışkanlıklarımıza Dikkat ediyormuyuz?

Beslenme Alışkanlıklarımıza Dikkat ediyormuyuz?

Beslenme Alışkanlıklarımıza Dikkat ediyormuyuz, Beslenme alışkanlıkları nelerdir
Beslenme Alışkanlıklarımıza Dikkat ediyormuyuz

Beslenme Alışkanlıklarımıza Dikkat ediyormuyuz?

Beslenme Alışkanlıklarımıza Dikkat ediyormuyuz? Beslenme alışkanlıkları nelerdir? Sevgili okuyucularımız, bugün sizlerle beslenme alışkanlıkları ve yanlış beslenme alışkanlıkları ile oluşabilecek problemlerden bahsetmek adına sizlere bir makale hazırlamak istedim.

Sağlıklı beslenme Nedir; Vücut için gerekli olan besinleri dengeli ve düzenli bir şekilde almayı hedefleyen bir beslenme tarzıdır. Sağlıklı beslenme, vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içeren, çeşitli sebzeler, meyveler, tam tahıllar, düşük yağlı süt ürünleri ve proteinleri içeren bir diyeti içermektedir. Ayrıca, sağlıklı beslenme, aşırı miktarda şeker, tuz ve sağlıksız yağları azaltmayı da içerir. Sağlıklı beslenme, vücutta enerji sağlar, sağlıklı kilo korunmasına yardımcı olur ve birçok sağlık sorununun önlenmesine yardımcı olabilir.

Vücudumuza gereken önemi sizlerce yeterince veriyor muyuz? Hiç düşündünüz mü? Mesela yediğimiz içtiğimiz şeylere dikkat ediyor muyuz? Sağlık anca kaybedilince kıymeti bilinen bir şey ve vücudumuz alarm vermeden bunu maalesef ki anlayamıyoruz. İlla sıkıntı olduğunu gösteren belirtiler verince sağlık aklımıza geliyor. Bu şekilde düşündüğümüz zaman aslında vücudumuza gereken özeni göstermiyoruz ve beslenme alışkanlıklarımıza ve yiyip içtiğimiz şeylerin miktarına asla dikkat etmiyoruz. Peki; Beslenme alışkanlıkları nelerdir?

Sağlıklı beslenme nasıl olmalı?

Bu yüzden vücudumuz bizim bu tutarsız davranışımıza karşın o kadar çok direniyor ki en son dayanılmaz bir noktaya geldiğinde alarm veriyor. Sevgili okuyucularımız, yediğimiz içtiğimiz her şeye aslında o kadar çok dikkat etmemiz gerekiyor ki hatta yediğimiz içtiğimiz şeylerin miktarı bile çok önemli aslında. Son zamanlarda diyet diye düşündüğümüz şey aslında sağlık beslenmenin vücudumuza iyi bakmamızı gerektiren bir şeydir. Yapılmış olan diyeti aslında hep zayıflayacağız veya bir kısmımız için ise kilo alacağız diye yapıyoruz.

Aslında baktığımız zaman diyet kavramı olmamız gereken ideal kilomuzda ve sağlıklı olmak için yapılması gereken normal bir alışkanlık ve rutin olmalı bizim için. Ama bizler hep bu konuda o kadar tüketmeyi seviyoruz ki ne yediğimiz şeylerin miktarı ne içeriği bizler için çok önemli olmuyor. Çünkü o an bu çok lezzetli ve keyif verici geliyor. Vücudumuz bu duruma düşündüğümüz de o kadar uzun bir süre dayanıyor ki. En son patlak verdiğinde mide ağrıları, karın ağrıları, kilo alımı ve kilo kaybı, şeker hastalığı, tansiyon hastalığı, gibi sayabileceğim birçok hastalığa yakalanıyor. Ve anca bu hastalıklara yakalanınca anlıyoruz yaptığımız hatayı.

Aslında diyet tanımlamış olduğumuz durumu sağlıklı beslenme olarak görüp hayatımıza geçirmiş olabilsek bu hastalıklardan aslında korunmuş olur ve vücudumuza gereken özeni göstermiş oluruz. Ama biz insanoğlu nefsine o kadar çok yenik düşüyor ki yemiş olduğu her şeyin aşırısı keyif veriyor. Bir kereden bir şey olmaz, bir daha mı geleceğiz dünyaya diye düşünüyoruz ve o an yediğimiz şeyin ne miktarı ne içeriği ne de vücudumuza olumlu olumsuz etkisi gözümüzde oluyor. Sevgili okuyucularımız hayatınızda hasta olduğunuz her anı bir düşünün ve iyileşmek için neler yaptığınızı bir düşünün.

Beslenmenin insan sağlığına etkileri nelerdir?

Birçoğunuz önce yediği ve içtiği şeylere dikkat ediyor ve iyileşmek için vücuda yararlı gelecek, iyileştirmeyi kolaylaştıracak şeyleri tüketmeye başladığınızdan eminim sizler de düşündüğünüzde fark ettiniz değil mi? İşte yediğimiz içtiğimiz şeyler çok önemli vücudumuz ise asla bir çöp kovası değil bu yüzden yediğimiz içtiğimiz her şey çok önemlidir. Mesela en çok önemli olan şeylerden biri ise yeterli miktarda su tüketimidir. Vücudumuz için yeterli miktarda su tüketimi o kadar önemlidir ki sağlıklı beslenmenin yani diyetin vazgeçilmez bir yanıdır.

Çünkü vücudumuzun her zaman yeterli miktarda suya ihtiyacı oluyor ve vücudumuz bunun eksikliğini yaşadığı zaman alarm verebiliyor mesela en basit örneği kendimden de bildiğim su eksikliği baş ağrısı yapabiliyor. Ayrıca yeterli miktarda su tüketimi yaptığınız zaman vücudunuz da olumlu etkilerin olduğunu görecekseniz. Cildinize parlaklık geleceğini, sürekli açıklık hissi hissetmediğini ve bunun gibi birçok olumlu etkinin vücudunuza etki ettiğini fark edebileceksiniz. Sürekli çay kahve ve alkol tüketiminden çok su tüketimi yaptığımızda kendimizi daha dinç hissettiğimizi fark etmemiz mümkün hale gelecektir.

Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak

Bu yüzden sevgili okuyucularımız, Beslenme alışkanlıkları nelerdir? Vücudumuzu, bedenimizi, sağlığımızı önem veriyorsak yediğimiz içtiğimiz her şey çok dikkat etmeliyiz. Hem miktarı hem de içeriği çok önemli olmalıdır. Unutulmamalıdır ki son zamanalar da çıkan birçok hastalık aslında yanlış beslenme alışkanlıklarımızdan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden birçok hastalığa yakalandığımız zaman doktorların ilk önce yaptığı şeylerden biri beslenme alışkanlıklarımızı kontrol edip vücudumuza zararlı gelen şeyleri ya yasaklıyor ya da kısıtlıyor.

Her şeyin aşırısı zararlıdır. Bu yüzden yeme alışkanlıklarımızda da aşırıya kaçmak bedenimize vücudumuza zararlıdır. Her ne kadar bize yetersizmiş gibi görünse de yediğimiz içtiğimiz aslında vücudumuz için yeterli bir miktar olmaktadır. Bu yüzden diyet yaparken aslında sağlıklı beslendiğinizi ve her şeyin olması gerektiği gibi olduğunu düşünmek daha iyi olacaktır. Bu yüzden diyet yapmıyoruz sadece sağlıklı besleniyoruz diyoruz kendimize. Sevgili okuyucularımız, peki sizler beslenme alışkanlıklarınıza, yediğiniz içtiğiniz şeylere dikkat ediyor musunuz?

Beslenme Alışkanlıklarımıza Dikkat ediyormuyuz?

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin