1. Haberler
  2. Tuzla Haberleri
  3. Bu gece Miraç Kandili!

Bu gece Miraç Kandili!

Bu gece Miraç Kandili!
Bu gece Miraç Kandili!

Bu gece Miraç Kandili!

Bu gece Miraç Kandili! Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in, Allah’ın daveti üzerine Cebrail Aleyhisselam’ın rehberliğinde Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan semaya, yüce alemlere ve ilahi huzura yükseldiği gece olarak kabul edilen Miraç Kandili bu akşam idrak edilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Miraç Kandili dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenleyecek. Bu kapsamda, “Miraç Kandili Özel” programı, TRT 1 ve Diyanet TV’de yayınlanacak.

Miraç Kandili Nedir?

Miraç Kandili, İslam inancına göre, Peygamber Muhammed’in (s.a.v) Allah’ın huzuruna yükseldiği geceyi simgeler. Bu mübarek gece, İslam takvimine göre Recep ayının 27. gecesine denk gelir ve müslümanlar için büyük bir öneme sahiptir.

Miraç Kandili’nin Önemi ve Anlamı

Miraç Kandili, müslümanlar için manevi bir aydınlanma ve ruhsal bir yenilenme zamanıdır. Peygamber Muhammed’in (s.a.v) Allah’ın huzuruna yükselmesi, insanlığa verilen değerin ve Allah’ın kullarına olan merhametinin bir göstergesidir. Bu gece, müslümanlar için duaların kabul edildiği, günahların affedildiği bir fırsat olarak görülür.

Miraç Kandili’nde Yapılacak İbadetler

Miraç Kandili’nde yapılabilecek en önemli ibadet dualardır. Bu gece, Allah’a yakınlaşmak ve günahlardan arınmak için bolca dua etmek gerekir. Ayrıca Kur’an-ı Kerim okunabilir, Peygamberimizin hayatını anlatan kitaplar okunabilir ve sadaka verilebilir.

Miraç Kandili’nde Neler Yapılmalı?

Bu özel gecede manevi bir atmosfer oluşturmak için ailecek toplanıp dua edilebilir, birlikte ibadet edilebilir. Ayrıca bu geceyi fırsat bilerek sevdiklerimize güzel sözler söyleyebilir, yardıma muhtaç insanlara yardım eli uzatabiliriz. Allah’ın sevgi ve merhametini yansıtan bir yaşam sürmek, Miraç Kandili’nde yapılacak en güzel ibadetlerden biridir.

Miraç Kandili’nin Özel Duası

Miraç Kandili’nde okunabilecek özel bir dua şudur:

“Yâ Rab, beni ve bütün müminleri, rahmetinle muamele eyle. Bize merhamet et, bize acı! Ey merhametlilerin en merhametlisi olan Allah’ım, bize rahmetini, mağfiretini ve cennetini bahşet. Amin.”

Miraç Kandili: Manevi Yenilenme ve Bereketin Zamanı

Miraç Kandili, müslümanlar için bereketli bir zaman dilimidir. Bu mübarek gecede yapılan dualar, samimi bir şekilde yapıldığında kabul olur ve kişinin manevi olarak yenilenmesine vesile olur. Bu geceyi en güzel şekilde değerlendirerek, manevi hayatımıza bereket katmayı dileriz.

Kur’an-ı Kerim ‘isra olayı’ diye anlatır

İslam inancına göre, Hazreti Muhammed, 27 Recep 621 hicri tarihinde gece Allah’ın daveti üzerine Cebrail Aleyhisselam’ın rehberliğinde Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan semaya, yüce alemlere ve ilahi huzura yükseldi.

“İsra ve Miraç mucizesi” ismiyle anılan bu olay, Kur’an-ı Kerim’de İsra ve Necm surelerinde ifade ediliyor. “İsra olayı”, Hazreti Muhammed’in bir gece Mekke’den Kudüs’e, “Miraç olayı” ise gökler ötesine yaptığı yolculuğa deniliyor.

Allah, Hazreti Muhammed’e ahlak ve fazilet düsturlarını bildirdi

İslam kaynaklarına göre, Mekke’den Medine’ye hicretten bir sene önce yaşanan “İsra ve Miraç” olayı Allah’ın, Hazreti Muhammed’in Mekke’de gördüğü eziyetlere karşı bir tesellisi olarak kabul ediliyor.

Miraç gecesinde beş vakit namaz farz kılındı, Allah’a şirk koşmayanların bağışlanacağı müjdesi verildi ve “Amenerrasulü” diye başlayan Bakara Suresi’nin son iki ayeti vahyedildi.

Ayrıca bu gece Allah, Hazreti Muhammed’e İsra Suresi’nde de yer alan insanın yaşama hakkını, şeref ve haysiyetini korumayı, toplumun huzur ve güvenini sağlamayı amaçlayan ahlak ve fazilet düsturlarını bildirdi.

Müslümanlara Miraç Kandili’nde, namaz borcu olanların kılabildiklerince namaz kılması, namaz borcu olmayanların ise nafile namaz kılması, Kur’an-ı Kerim okuması, istiğfar ve dua etmesi tavsiye ediliyor.

Peygamberimiz bu kutlu yolculuktan bazı hediyelerle ümmetine döndü

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Halil Kılıç, “İsra” olayı sırasında Hazreti Muhammed’in eşsiz yolculuğunun ilk durağı olan Mescid-i Aksa’da peygamberler topluluğuna namaz kıldırdığını ifade etti. Hazreti Muhammed’in “Miraç” olayında ise göğün her bir tabakasında peygamberlerle görüştüğünü, cennet ve cehennemin de yine bu sırada gösterildiğini aktaran Kılıç, Hazreti Muhammed’in bu kutlu yolculuktan bazı hediyelerle ümmetine döndüğünü söyledi.

Kılıç, İsra ve Miraç mucizesindeki Müslümanlara yönelik derslere değinerek, şunları kaydetti:

“Mekke ve Taif’in ileri gelenlerinin Hazreti Peygamber’e sırt çevirdiği bir zamanda Yüce Allah, İsra ve Miraç mucizesini yaşatmak suretiyle elçisini yalnız bırakmadığını ve onu destekleyeceğini göstermiştir. İşte bu noktada müminlere düşen ilk vazife Amenerrasulü’de bildirildiği üzere ‘Allah ne güzel dosttur. O ne güzel yardımcıdır.’ demek ve en zor zamanlarında bile sabrederek ve mücadele azmini kaybetmeyerek Allah’ın kendileriyle beraber olduğuna ve yardımını onlardan esirgemeyeceğine yürekten inanmaktır.”

“Mescid-i Haram ve Mescid-i Aksa iki önemli figür olarak öne çıkıyor”

İsra ve Mirac hadisesinde, Mescid-i Haram ve Mescid-i Aksa mescitlerinin iki önemli figür olarak ön plana çıktığını vurgulayan Kılıç, “Bu da Müslümanların kıyamet kopana kadar bu iki kutsal mekanın izzet ve onurunu ayakta tutmak için canla başla çalışmaları gerektiğine işaret etmektedir.” diye konuştu.

Hazreti Muhammed’in kutsal yolculuğundan beş vakit namaz hediyesiyle de döndüğünü hatırlatan Kılıç, şunları söyledi:

“Miraç hadisesi, Hazreti Peygamber’in en sıkıntılı ve üzüntülü zamanında meydana gelmiştir. O, moral ve motivasyon bulduğu bu eşsiz Miraç tecrübesini, hediye olarak getirdiği günde beş vakit namaz ile her bir Müslümanın da yaşama imkanının olduğunu göstermiştir. Bundan dolayı namaz müminin miracı kabul edilmektedir. Öyleyse Müslümanlar, namazı günde beş vakit Yüce Allah ile görüşme fırsatı olarak bilmeli, gerçek huzura servet, şöhret ve şehvetle değil, sadece Allah’ın huzuruna durmakla ulaşılabileceğini idrak etmelidirler.”

Kılıç, “Hazreti Peygamberin İsra yolculuğunda Mescid-i Aksa’da peygamberlere imam olup namaz kıldırmak suretiyle onların şeriatının tamamlandığını ve nihai kurtuluşa ulaşmanın yolunun son peygamber Hazreti Muhammed’e tabi olmaktan geçtiğini bildirmiş olmaktadır. İşte İsra ve Miraç hadisesi, Hazreti Peygamber’in ümmeti olarak önce kendi içimizde birlik, beraberlik ve kardeşlik şuuru içerisinde ümmet bilincine uygun yaşamamız gerektiğini ve her bir Müslümanın bütün insanlığın kurtuluşu ve selameti için çalışmasının önemli olduğunu hatırlatmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Bu gece Miraç Kandili!
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin