EYT’de yaş sınırı ile ilgili sorun çözülüyor

EYT'de yaş sınırı ile ilgili sorun çözülüyor
EYT'de yaş sınırı ile ilgili sorun çözülüyor

EYT’de yaş sınırı ile ilgili sorun çözülüyor

EYT’de yaş sınırı ile ilgili sorun çözülüyor EYT Düzenlemesi nedir? EYT düzenlemesinde yaş sınırı gelip gelmeyeceğine ilişkin belirsizlik sürüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, EYT’de yaş sınırıyla ilgili soruya, “Genel Kurul’daki bütçe görüşmelerinde açıklayacağım” dedi.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinde yaş sınırı olup olmayacağı tartışılıyor. Kadınlarda 48, erkeklerde 50 yaş gündeme geldi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT’de yaş sınırıyla ilgili soruya, “Genel Kurul’daki bütçe görüşmelerinde açıklayacağım” dedi.

Bakan Bilgin’in Meclis’te saat 19.00’dan sonra konuşması bekleniyor.

Son kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verecek. Erdoğan’ın ya yaş sınırını kabul edeceği, ya sınırı 46-48 yaşa çekebileceği, ya da yaş sınırı olmadan Meclis’e sevk edilmesini isteyebileceği konuşuluyor.

12 Aralık Pazartesi yapılacak Kabine toplantısında son kararın verilmesi bekleniyor.

EYT’DE YAŞ SINIRI OLACAK MI?

Peki EYT’de yaş sınırı tartışmaları nasıl başladı? İşte son iki günde yaşanan süreç; EYT düzenlemesinde sona yaklaşılırken Beştepe’de önceki gün önemli bir toplantı gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında yapılan toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati katıldı.

Toplantıda, AK Parti TBMM Grup Başkanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı da yer aldı.
Toplantıda ‘EYT’de yaş sınırı düzenlemesine gidilebilir’ görüşü çıktı. Buna göre kadınlarda 48, erkeklerde 50 yaş sınırı gündeme geldi.

Düzenlemeden 2 milyon kişinin yararlanacağı, bunlardan 300 bininin kamuda, 1 milyon 700 bininin ise özel sektörde çalıştığı belirtildi. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sadece 700 bin kişinin emekliliğini kaldırabileceği yönünde bir rapor sunuldu. 2 milyona yakın kişinin bir anda emekli olmasının bütçe üzerinde çok ağır bir yük yaratacağı ifade edildi. Bu gerekçelerle yaş sınırı gündeme getirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, önceki açıklamalarında yaş sınırı olmayacağını söylemişti. Bilgin, kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresini dolduran ve 5 bin prim günün tamamlayanların düzenlemeden yararlanacağını açıklamıştı.

EYT DÜZENLEMESİ NEDİR?

EYT Düzenlemesi nedir? 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanları ilgilendiriyor. Bu tarihte yasanın çıkması sonrasında emeklilik için yaş şartı getirilmişti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen haftaki kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, “Emeklilik için yılını doldurup yaş şartını bekleyenlerle ilgili çalışmamızı en kısa sürede tamamlayıp kamuoyuna açıklayacağız” demişti.

2023 Emekli ve Memur Maaşı Ne Kadar Olacak?

2022 Kasım ayı enflasyonu net olarak belli oldu. Gözler memur ve memur emeklisi ile emeklilerin alacağı maaşa çevrildi. Geçtiğimiz 6 aylık dönemde oluşan rakamlar üzerinden Temmuz ayı maaş farkı hesaplara yatırılmıştı. Ardından geçen 6 aylık dönemde belirlenecek enflasyon üzerinden net rakamlar oluşturulacaktır. Bu konuda görüşmeler sürdürülüyor. Kasım enflasyonu ise yıllık yüzde 84,39’a kadar yükseliyor. Bu rakam aylık 2,88’i gördü. Tüm bu veriler eşiğinde memurlara yönelik 5 aylık enflasyon rakamı %15,11’e ulaşmış durumda. Aralık ayında yapılacak olan çalışmaların neticesinde enflasyon rakamları da katılarak yeni bir zam oranı belli olmuş olacak. Alınan en düşük memur maaşı 9.109 TL.

2023 Memur Maaşı

5 aylık enflasyon verisi üzerinden değerlendirildiğinde bu rakam 10.485 TL’ye ulaşıyor. En düşük memur emeklisi maaşı 6.077 TL’den 6.995 TL’ye ulaşıyor. Buna göre meslek gruplarına yönelik çalışan memurların 5 aylık enflasyon verisi üzerinden alacağı net maaşlar şu şekilde olacaktır:

  • Uzman doktor 21.697 TL
  • Araştırma görevlisi 17.618 TL
  • Mühendis 18.646 TL

İlk Açıklama Bakanlıktan Geldi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından maaşların artırılmasına yönelik; vatandaşı ezilmeyeceğiz, açıklaması geldi. Asgari ücretliler ya da dar gelirliler fark etmeksizin enflasyon altında bırakılmayacaktır. Bu yönde çalışmalar devam edilmektedir, yorumunda bulundu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığının yaptığı son açıklamada beklenti de vurgulandı. Hem işçilerin hem de işverenlerin ortaklaşa fikir birliğine vardı. Asgari ücret rakamı için 2023 yılında beklenti 7.845 TL oldu.

EYT’de yaş sınırı ile ilgili sorun çözülüyor

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin