1. Haberler
  2. Biyografi
  3. Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan kimdir

Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan, Tenzile ve Ahmet Erdoğan’ın oğulları olarak 26 Şubat 1954 tarihinde doğmuştur. Doğum yeri İstanbul’un Kasımpaşa semtidir. Recep Tayyip Erdoğan adını hicri takvime göre Recep ayında doğmasından ve dedesinin adı Tayyip Bey’den almaktadır. Babası Ahmet Erdoğan İstanbul’a gelmeden önce Rize Güneysu bölgesinde yaşamaktaydı. Bu bölgede evli bulunmakta ve bu evlilikten Mehmet ve Hasan adında iki erkek çocuğu bulunmaktaydı.

Ahmet Erdoğan İstanbul’a Şirket-i Hayriye’de çalışmak için gelmiş ve burada kıyı kaptanı olarak çalışmaya başlamıştır. Burada Recep Tayyip Erdoğan’ın annesi Tenzile Hanım ile tanışmış ve ikinci evliliğini gerçekleştirmiştir. Bu evlilikten de Recep Tayyip Erdoğan’ın öz kardeşleri olan Mustafa Erdoğan ve Vesile Erdoğan dünyaya geldi. Babası semtte reis olarak anılıyordu ve hafta sonları birlikte motor ile geziyorlardı.

Recep Tayyip Erdoğan ilkokul eğitimini Kasımpaşa’da almaya başlamış ve Piyale Paşa İlköğretim okuluna gitmeye başlamıştır. Okulu evine yakın değildi ve daha sonra söylediğine göre adeta yamalı ayakkabılar ile okul yolu her gün gidip gelmişti. Recep Tayyip Erdoğan iş hayatına daha bu ilkokul yıllarında başlamış ve evlerine yakın olan bir futbol sahasında su ve simit satmaya başlamıştır. Daha sonra yatılı okula başladığında kartpostal satmış ve yazları Rize’de fındık ve çay toplayıcılığı gibi çeşitli işlerde çalışmıştır. 1965 yılında Piyale Paşa İlkokulu’ndan mezun olmuş ve bir öğretmeninin Ahmet Erdoğan’a tavsiyesi üzerine İmam Hatip Okuluna devam etmiştir.

Recep Tayyip Erdoğan kaç yaşında

İmam Hatip Okullarının kötü şöhretli olduğu o günlerde bu büyük bir karar ve hayatında bir dönüm noktası teşkil etmekteydi. Bunun üzerine Fatih semtindeki İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde eğitimine devam etmiş ve 1973 yılında buradan mezun olmuştur. Üniversiteye başvurma meselesinde bir imam hatipli olarak yaşadığı sıkıntılar sebebiyle dışarıdan lise okuyanların vermek zorunda olduğu fark derslerinin sınavlarını başarı ile vermiştir. 1973 yılında Eyüp Lisesi’nden mezun olmuş ve ikinci diplomasını bu liseden almıştır. Aynı yıl İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne bağlı bulunan Aksaray İktisadi ve Ticari Yüksekokulu’na girmiştir. 1977 yılında yüksek okullar İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi altında birleşmiş ve Tayyip Erdoğan 1981 yılında buradan mezun olmuştur. Mezuniyetinin hemen ardından bu eğitim kurumu Marmara Üniversitesi’ne bağlanmıştır. Bu sebeple Recep Tayyip Erdoğan’ın diplomasında adı geçen okul Marmara Üniversitesi olmuştur.

Tayyip Erdoğan gençliğinden beri çok sosyal bir öğrenci olmaktaydı. Özellikle futbol merakı gençlik yıllarında başlamıştı. 1974 yılında İETT bünyesinde geçici işçi olarak işe başladığında kurumun futbol takımında forma giymiş ve 1981 yılına kadar burada çalışmıştır. Bu tarihten sonra amatör lig takımlarından Kasımpaşa Erokspor’ da bir süre forma giymiştir. Ayrıca çocukluk yıllarında, imam hatipli olarak yaşadığı sıkıntılar gibi nedenlerden dolayı, siyasete büyük bir ilgisi ve merakı olmuştur.

Siyasi hayatı, gençlik dönemlerinde lise yıllarında başlamıştır. Milli Türk Talebe Birliği siyasete başladığı ilk oluşum olmaktadır. 1975 yılında üniversite öğrencisi iken daha resmi bir adın atmış ve Milli Selamet Partisi bünyesinde gençlik kolları başkanı olarak faaliyetlere başlamıştır. Burada gösterdiği başarılar ve kişiliği dikkat çekmeyi başarmış ve bir yıl sonra 1976 yılında aynı partide il gençlik kolları başkanı olarak seçilmiştir. Bu görevine Milli Selamet Partisi 12 Eylül 1980 darbesi ile kapatılana kadar devam etmiştir. 1982 yılında askerlik zamanı geldiği için siyaset faaliyetlerine ara vermiş ve askerliğini İstanbul Kâğıthane’de yapmıştır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Askerliği bittikten sonra siyasete geri dönmüş ve yeni kurulan Refah Partisi’nde görev almaya başlamıştır. 1984 yılında bu partiden Beyoğlu İlçe Başkanı olarak seçilmiştir. Ardından bir sonraki yıl yapılan Refah Partisi büyük kongresinde Merkez Karar ve Yürütme Kurulu Üyesi olarak seçilmiştir. Aynı yıl içinde siyasetteki başarısı ilgi çekmeye başlamış ve İstanbul İl Başkanı olarak partisi tarafından göreve getirilmiştir. 1986 yılında Refah Partisi tarafından milletvekili adayı olarak gösterilmiş ancak seçilememiş, 1989 yılında Beyoğlu Belediye Başkanı adayı olmuş ancak yine kazanamamıştır. 90’lı yıllar siyasi kariyeri için bu başarısızlıkları telafi yılları olmuştur. 1994 yılında yerel seçimlerde Refah Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı olmuş ve kazanmıştır. Bu tarihlerde belediye başkanlığı yapmış ve İstanbul’un adeta kriz olarak görülen pek çok problemine çözüm getirmiştir.

1997 yılında Siirt şehrinde yapılan bir miting sırasında ders kitaplarında da yer alan bir şiiri okuduğu gerekçesi ile hakkında hapis cezası işlemi yapılmış ve Erdoğan 4 ay 10 gün hapiste yatmış ve belediye başkanlığı düşmüştür. 1999 yılına kadar hapiste kalmıştır. Çıktığında ise Refah Partisi kapatılmış ve bu geleneğe sahip siyasetçiler yenilikçiler ve gelenekçiler olarak ikiye ayrılmış vaziyetteydi.

Recep Tayyip Erdoğan AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi)

Recep Tayyip Erdoğan yenilikçi kanadı temsil etmiş ve arkadaşları ile birlikte 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (AK PARTİ)kurmuştur. Ardından 2002 seçimlerinde yeni kurulan bu parti %34 oy alarak tek başına iktidar olmuş ve böylece Türkiye’de Ak Partili yıllar başlamıştır. Bu yıllarda başta Avrupa Birliği üyelik müzakerelerin başlaması olmak üzere uluslararası alanda pek çok dostluk girişimlerine uygun ortamlar hazırlamıştır. Bu yıllarda birçok yasal düzenlemeler yapılmış ve idam cezasının kaldırılması gibi çok önemli adımlar atılmıştır. Ülkede yer alan mevcut yasalar Avrupa Birliği ile uyumlu kanunlar haline getirilmiştir. Bu dönemde halka hizmet etmek adına çok sayıda yeniliğe ve ilke imza atılmıştır. Çok sayıda üniversite açılmış, yollar yapılmış ve Ak partili belediyeler kendisinden söz ettirir hale gelmiştir.

Recep Tayyip Erdoğan yasaklı olduğundan dolayı meclise girememekteydi bu yüzden Abdullah Gül hükümeti kurmuştur. Milletvekili olduktan sonra Abdullah Gül istifa etmiş ve Erdoğan 59. hükümeti kurmuştur. 2007 ve 2011 seçimlerinde Ak Parti oy oranlarını artırarak tek başına iktidar olmaya devam etmiş ve Erdoğan da bu yıllarda Başbakan olarak görevine devam etmiştir. 2014 yılına gelindiğinde anayasada yapılan değişiklik ile ilk kez halk bir cumhurbaşkanını doğrudan seçmiş ve Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir. Bu tarihte boşalan başbakanlık makamına da Ahmet Davutoğlu getirilmiştir. 2016 yılında 15 Temmuz tarihinde bir darbe girişimi yaşanmış ve Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olarak halkı sokağa davet ederek Türkiye Cumhuriyeti Tarihinde bir ilke imza atarak Cumhurbaşkanı olarak darbeye boyun eğmemiş darbeler çağının kapanmasına neden olmuştur.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi

2017 yılında cumhurbaşkanın partili olmasının önü açılmış ve Recep Tayyip Erdoğan bir kez daha Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı olarak seçilmiştir. Ardından 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir kez daha Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir. Bu dönemde Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçmiş ve bu sistemin ilk Cumhurbaşkanı olarak yemin etmiştir. Bu tarihten sonra ülkede çift başlı bir yönetim olmasının önü kapanmış ve kararların daha hızlı alınmasına yol açacak bir döneme girilmiştir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Cumhurbaşkanı yani Recep Tayyip Erdoğan yürütmenin başı olmaktadır.

Recep Tayyip Erdoğan, 1978 yılında Emine Erdoğan ile evlenmiş olup Esra, Burak, Bilal ve Sümeyye isimlerinde olan dört çocuk babasıdır.

Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı ve 25. ve 26. Dönem Başbakanı olarak Türk siyasetinde önemli bir figürdür. Uzun siyasi kariyeri boyunca birçok başarıya imza atmıştır. Bu makalede, Recep Tayyip Erdoğan’ın başarılarından bazılarına odaklanacağız.

 Recep Tayyip Erdoğan’ın başarıları

1. Ekonomi Politikaları: Erdoğan’ın liderliği altında, Türkiye ekonomisi uzun bir dönemde hızlı bir büyüme göstermiştir. Makroekonomik istikrar ve reformlarla, Türkiye’nin 2000’li yıllarda önemli ekonomik ilerlemeler kaydetmesine yardımcı oldu. Bu dönemde ekonomik büyüme ve yatırımlar arttı ve işsizlik oranları düşük seviyelere indirildi.

2. Altyapı Projeleri: Erdoğan döneminde, Türkiye büyük ölçekli altyapı projelerine odaklandı. Havalimanları, otoyollar, köprüler ve tüneller gibi birçok önemli altyapı projeleri hayata geçirildi. Bu projeler, ülkenin ulaşım altyapısını güçlendirdi ve ekonomik kalkınmaya katkı sağladı.

3. Sağlık Hizmetlerinde İlerleme: Erdoğan hükümetleri, sağlık hizmetlerine erişimi artırmak için önemli adımlar attı. Sağlık altyapısının geliştirilmesi, sağlık personeli sayısının arttırılması ve hasta haklarına yönelik düzenlemelerle sağlık sektörü güçlendirildi.

4. Eğitimde Reformlar: Erdoğan yönetimi, eğitim alanında reformlar gerçekleştirdi. Eğitim altyapısının geliştirilmesi, öğretmenlerin nitelikli eğitim alması ve eğitimde fırsat eşitliğini artırmak için çeşitli projeler hayata geçirildi.

5. Dış Politikada Aktif Rol: Erdoğan, Türkiye’nin dış politikada daha aktif bir rol oynamasına öncülük etti. Orta Doğu, Afrika ve Balkanlar gibi bölgelerde Türkiye’nin etkisi arttı ve uluslararası ilişkilerde aktif bir aktör olarak tanındı.

6. Yerli Savunma Sanayii: Erdoğan döneminde, Türkiye yerli savunma sanayii projelerine önem verdi. Savunma sanayii ürünlerinin yerli üretimi ve ihracatı teşvik edildi. Bu adımlar, Türkiye’nin savunma ihtiyaçlarını yerli kaynaklarla karşılamasına ve ülkenin savunma sanayii alanında bağımsızlığını güçlendirmesine yardımcı oldu.

Bu makalede, Recep Tayyip Erdoğan’ın bazı önemli başarılarına odaklanılmıştır. Elbette, her siyasi lider gibi Erdoğan’ın politikaları ve kararları eleştirilerle karşılanmış ve tartışmalı olmuştur. Ancak, bu makalede sadece başarıları ele alınmıştır.

Tuzla Gazetesi Biyografi 2023

Recep Tayyip Erdoğan

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin