1. Haberler
  2. Blog
  3. Hıdırellez ne zaman Hıdırellez Bayramı nedir ne zaman kutlanır?

Hıdırellez ne zaman Hıdırellez Bayramı nedir ne zaman kutlanır?

2022 Hıdrellez ne zaman Hıdırellez Bayramı nedir ne zaman kutlanır
2022 Hıdrellez ne zaman Hıdırellez Bayramı nedir ne zaman kutlanır

Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez Bayramı nedir ne zaman kutlanır?

Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez Bayramı nedir ne zaman kutlanır? Peki, tam olarak Hıdırellez nedir, ne demek? 2023 Hıdırellez ne zaman, hangi gün?

Birçok farklı kültürde çeşitli kutlamalarında gerçekleştirildiği Hıdırellez için geri sayım başlıyor. Bu özel günde bayram kutlamaları gerçekleştirecek olanlar 2023 yılında hangi tarihe kutlanacağını araştırmasını sürdürüyor.  Hıdırellez hakkında bilinmesi gerekenleri aşağıda paylaşıyoruz. 2023 Hıdrellez ne zaman Hıdırellez Bayramı nedir ne zaman kutlanır

HIDIRELLEZ NEDİR?

Hıdırellez, Hz. Hızır ve Hz. İlyas’ın isimlerinin birleştirilmesidir. Hızr ismi Arapça’da Hıdır olarak teleffuz ediliyor. Hıdırellez isminin günümüze, Hızırilyas, Hıdırilyas ve Hıdırellez halini aldığı öngörülmektedir.

Türk dünyasında Hıdrellez, Hz. Hızır ve Hz. İlyas’ın buluşma günü kabul edilmektedir. İnanca göre Hz. Hızır, karada zorda dar da kalanların, Hz. İlyas ise denizlerde zor da ve dar da kalanların yardımına koşmakta olduğu söylenir. Yine inanışa göre, Hz. Hızır ve Hz. İlyas yılda bir kere de buluşmaktadırlar. Bu buluşma gününde yani Hıdırellez’de dilek dileyenlerin dileklerinin kabul olacağına inanılacağı söylenir.

2022 HIDIRELLEZ NE ZAMAN?

Hıdırellez, yani inanışa göre Hz. Hızır ve Hz. İlyas’ın buluştuklarına günde, her yıl 5 Mayıs akşamı başlayıp 6 Mayıs ikindi vaktine kadar devam ettiği bilinmektedir. Bu yıl 2023 Hıdırellez cuma günü başlayıp cumartesi günü ikindi vakti sona erecektir. 2023 Hıdrellez ne zaman Hıdırellez Bayramı nedir ne zaman kutlanır?

HIDIRELLEZ’ DE DİLEK NASIL DİLENİR?

5 Mayıs akşam ezanı ile gül dallarına paralar asılırdı (Eskiden de kese içine para dikilip gül dibine gömülürmüş) ya da açık cüzdan bırakılır. Böylelikle bolluk ve berekete ulaşılmak, varlıklı bir kişi olmak hayal edilirdi. Asılan paralar ya da cüzdanlar 6 Mayıs sabahı erkenden geri toplanırdı. Evdeki her kişi için yedi fasulye ya da yedi nohut ekilirdi, gelebilecek kötülüklerin bunlara gelmesi dilenirdi.

NİÇİN ATEŞTEN ATLANIR?

Hıdırellez gecesi en çok yapılan etkinliklerden biride ateşten atlamalardır. Bunun sebebi de ateşten atlanıldığında hastalıklardan korunulacağının inanılması idi. Hıdırellez’in en yaygın ritüelü de budur ve ateşten atlamanın nazardan ve hastalıktan koruduğuna inanılmaktadır.

Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez nedir? Sevgili okuyucularımız, bugün sizlerle 5 Mayıs akşamı başlayıp 6 Mayıs akşamı biten Hıdırellez Bayramı hakkında bir makale yazmak istedim. Özellikle yaşam sürdüğüm şehir olan Antalya’nın, Hıdırellez Bayramı günü yapmış oldukları ritüellerden bahsetmek istiyorum. Eğer sizler de hazırsanız ve merak ediyorsanız buyurun başlayalım.

Sevgili okuyucularımız, özellikle Orta Asya, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlarda bayram olarak kutlanan, kış mevsiminin bitip yaz mevsimini ifade eden bir gündür. Bugün Hz. Hızır ile Hz İlyas’ın yeryüzünde buluştuğuna inanılan bir gündür. Kutsal olmasından dolayı, 5 Mayıs tarihinde başlayıp 6 Mayıs akşamı biten günde çeşitli dilekler dilenmekte ritüeller yapılmaktadır ve her yöreye göre de bu ritüellerin yapılma şekilleri de değişmektedir. Bugünün en önemli özelliği ise dileklerin kabul olacağına dair inanılan büyük inançtır. Bu yüzden bugün de çok fazla dilekler dilenmektedir. Dilekler ya yazılır ya da dileklerin resimleri boş bir kağıda çizilerek gül ağacının dalına asılır ya da gül ağacının dibine, toprağa gömülmektedir. Ama ben bugün sizlerle yaşamış olduğum şehir olan Antalya’da yapılan çeşitli ritüellerden bahsetmek istiyorum.

Hıdırellez Bayramı’nın gelmiş olduğu gün, Antalya halkı önce sabah namazı okunmadan yani güneş doğmadan önce deniz kenarına giderler. Bunun nedeni ise Hızır ve İlyas’ın denizde buluşacaklarına inandıkları için iki rekat namaz kılmaya deniz kenarına gidip ezan okunduktan sonra iki rekat namaz kılarlar. Daha sonra burada dua ederler ve dileklerini dilerler. Hatta bir bozuk paraya dua edip cüzdanlarına koyarlar ve bunun bereket getireceğine inanırlar.

Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez nedir?

Antalya halkı deniz kenarında iki rekat namaz kıldıktan sonra geze geze yedi farklı bahçeden çiçek, ağaç yaprakları, dal parçaları toplarlar. Daha sonra bu yedi farklı bahçeden toplanmış olan çiçek, ağaç yaprakları, dal parçaları bir demet haline getirilip bir ip bağlandıktan sonra eve asılır. Bu eve asılan demetin bir sene boyunca eve bereket bolluk getireceğine inanılmaktadır. Bu Hıdırellez Bayramı’nda yapılan Antalya’da yerel halkın yapmış oldukları ritüellerin bazıları bu şekildedir. Elbette ki bunlarla sınırlı olmayıp yapılan çeşitli ritüellerde vardır. Mesela namaz kıldıktan sonra Kuran-ı Kerim okunmaktadır. Dilekler gül yaprakları ile çakıl taşına bağlanıp suya bırakılmaktadır.

Bu ritüeller her yörede farklılık gösteriyor olsa bile bugünün önemi ve niyetler hep aynı aslında. Hz Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluşup dileklerin kabul göreceğine dair duyulan inanç sayesinde ülkemizde farklı bir kültür oluşturmuş ve her yörenin kendine ait çeşitli ritüellerini oluşturmaya katkı sağlamıştır. Bu yüzden Nevruz Bayramı gibi Hıdırellez Bayramı gibi günler sahip çıkmamız ve gereken önemi göstermemiz gerekmektedir aslında. Bu yüzden bize ait bayramlara kültürlere sahip çıkıp yaşatmamız gerekmektedir. Bizi biz yapan bu gibi değerlerimiz olup bu değerleri yaşatmalı ve nesilden nesile aktarmalıyız. Bu gibi bayramlarımızın unutulmaması ve yaşatılması demek biz Türk milletinin hala yaşıyor oluşuna (manevi ve duygusal açıdan) bence katkı sağlayacaktır. Ben bu bilgileri Antalya’da bu ritüelleri yapmakta olan yaşı altmışlara dayanmış olan bir teyzeden öğrenmiş bulunmaktayım. Bu ritüelleri çocukları ve torunları devam ettirdiklerini söylemişti. Bu da nesilden nesile aktarımın ne kadar önemli oluşunun bir göstergesidir.

Sevgili okuyucularımız, bugün sizlerle Hıdırellez Bayramı’nda Antalya şehrinde yapılmakta çeşitli ritüellerden bahsetmek istedim. Eminim ki sizlerin de bulunmuş olduğunuz yörelerde çeşitli ritüeller olmaktadır. Her ne kadar ritüellerin yapılışı farklılık gösterse bile sizlerde fark etmişsinizdir ki niyetler aslında hep aynıdır. Bu da bizler aslında bir niyet etrafında birçok çeşitliliği göstermektedir. Peki sizlerin bulunduğu yörelerde Hıdırellez Bayramı’nda yapılmakta olan çeşitli ritüeller nelerdir?

Hıdırellez Nedir?

Hıdırellez, Türk geleneklerinde önemli bir yere sahip olan, baharın müjdecisi olarak kutlanan özel bir gün. Baharın başlangıcı olarak kabul edilen Hıdırellez, 6 Mayıs’ta gerçekleşir ve doğanın uyanışını, bereketi ve bolluğu simgeler.

Hıdırellez’in Kökenleri ve Tarihi

Hıdırellez, Hızır ve İlyas’ın buluştuğu efsanevi bir gün olarak bilinir. Bu gün, özellikle tarım ve bereketle ilgili duaların yapıldığı, dileklerin tutulduğu bir zaman dilimi olarak kabul edilir. Geleneksel olarak, Hıdırellez’e özel ritüeller ve kutlamalar gerçekleştirilir.

Hıdırellez Kutlamaları ve Gelenekleri

Hıdırellez kutlamaları, Türk kültüründe coşkuyla karşılanır. Bu özel gün, piknikler, şenlikler ve çeşitli etkinliklerle kutlanır. Çeşitli yörelerde farklı adlarla anılan bu gün, genellikle doğa ile iç içe geçirilir. Çeşitli duaların okunması, dileklerin yazılıp yakılması gibi adetler bu kutlamaların vazgeçilmezlerindendir.

Hıdırellez’in Önemi ve Bugünkü Kutlamaları

Günümüzde Hıdırellez, geleneksel öğelerini korurken modern etkinliklerle de kutlanmaktadır. Özellikle şehirlerde festivallere dönüşen bu kutlamalar, sanat etkinlikleri, konserler ve halk dansları gibi etkinliklerle renklendirilir.

Hıdırellez, Türk kültürünün önemli bir parçası olup, doğanın uyanışı ve bereketin simgesidir. Her yıl coşkuyla kutlanırken, geçmişten günümüze taşıdığı değerleri ve ritüelleriyle kültürel bir birikimi yansıtmaktadır. Bu özel gün, toplumda birlik ve beraberlik duygularını pekiştirerek, geleneksel Türk kültürünün yaşatılmasına katkı sağlar.

Bu yazı, Hıdırellez’in önemini ve kutlamalarını aktarırken, bu özel günün kültürel değerlerimizdeki yerine ışık tutmayı amaçlamaktadır. Hıdırellez’in getirdiği coşku ve umutla, baharın güzellikleri hepimizi kucaklasın. 🌸

Tuzla Gazetesi Blog

Hıdırellez ne zaman Hıdırellez Bayramı nedir ne zaman kutlanır?
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin