DOLAR 16,3301
EURO 17,4183
ALTIN 968,34
BIST 2.418,10
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Açık
İstanbul
26°C
Açık
Per 26°C
Cum 28°C
Cts 28°C
Paz 24°C

Kiracı nasıl tahliye edilir

Kiracı nasıl tahliye edilir
14.11.2021
297
A+
A-

Kiracı nasıl tahliye edilir

Kiracı nasıl tahliye edilir sorusu, özellikle kirasını tahsil edemeyen ev sahipleri tarafından sıklıkla merak edilen bir konudur. Taşınmazın kiralanmasından önce doğru adımların takip edilmemesi ve kanunun orantısız biçimde kiracıyı koruyan hükümleri kimi zaman bu süreci çekilmez hale getirebilmektedir. Kirasını ödemeyen kiracı doğru adımların izlenmesi ile tahliye edilebilir. Bir taşınmazı kiralayan kiracının tahliye edilmesinin belirli şartları vardır. Esasen 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu hükümlerine göre kirasını düzenli ödeyen kiracı, on yıl boyunca kiraya veren tarafından tahliye edilememektedir. Bu durumun istisnaları mevcuttur.

Buna göre kanunlarda yazan belirli şartların oluşması halinde kiraya veren, on yıl dolmadan önce kiracıyı tahliye edebilmektedir. Öte yandan bu durumların oluştuğunun ispatı, uzun ve maliyetli bir yargılama süreci gerektirmektedir. Bu nedenle daha hızlı ve daha az maliyetli bir yol olarak kiraya veren kiracısından yazılı bir tahliye taahhütnamesi almalıdır. ilginizi çekebilir; Gayrimenkul Kira Bedeli Nasıl Belirlenir?

 

Tahliye taahhütnamesi nedir?

Tahliye taahhütnamesi, kiracı tarafından kiraya verene verilen; kiralanan taşınmazın hangi tarihte tahliye edileceğinin gösterildiği yazılı bir belgedir. Tahliye taahhütnamesi kiracıyı bağlamaktadır, onu sorumluluk altına almaktadır. Tahliye taahhütnamesinin yazılı olması gerekmektedir. Noter tarafından düzenlenmesi zorunluluğu yoktur fakat noter huzurunda düzenlenir ise kiraya verene ispat kolaylığı sağlamaktadır. Yazılı tahliye taahhütnamesinde esas olarak kiralanan taşınmazın adresi, kira sözleşmesinin tarafları, taşınmazın hangi tarihte tahliye edileceği ve söz konusu tahliye taahhütünün hangi tarihte kiraya verene verildiği yazılmalıdır. Bu bilgilerin altında kiracının imzasının olması gerekmektedir.

Ülkemizde özellikle Tuzla emlakçılar, internette bulunan maktu tahliye taahhütnamesi evraklarını boş bir şekilde, kira sözleşmesi imzalanırken kiracıya imzalatmaktadır. Böyle bir durumda mahkeme nezdinde tahliye taahhütnamesi geçersiz durumda olmaktadır. Böyle bir durumun önüne geçmek için tahliye taahhütnamesinin, sözleşmeden en az bir ay sonra kiracı tarafından imzalanması gerekmektedir. Taahhütname imzalanır iken tahliye tarihinin boş bırakılması belgeyi geçersiz hale getirmemektedir. Öte yandan taahhüt tarihinin kira sözleşmesinin imzalandığı tarihten en az bir ay sonrası olması gerekmektedir. Aksi halde tahliye taahhütnamesi ile kiracı tahliyesi yapılamayacaktır.

 

Tahliye taahhütnamesinin önemi nedir?

Kiracı tahliyesi temel olarak Türk Borçlar Kanunu ve İcra-İflas Kanunu hükümleri esasında mümkün olmaktadır. Kanunlardaki hükümlerin uygulanması genelde bir yargılama aşaması gerektirmektedir. Bu nedenle tahliye süreci hem uzun sürmekte hem de masraflı olmaktadır. Öte yandan hukuka uygun hazırlanmış bir yazılı tahliye taahhütnamesi ile daha hızlı ve daha az masraflı bir yol ile tahliye gerçekleştirilebilecektir.

Tahliye taahhütnamesi nasıl icraya konur

Hukuka uygun hazırlanmış bir tahliye taahhütnamesini elinde bulunduran taşınmaz sahibi, taşınmazın bulunduğu yerdeki icra müdürlüğüne gitmelidir. İcra müdürlüğüne tahliye taahhütnamesi ek olacak şekilde bir takip talebi ile başvurulacaktır. İlamsız icra süreci bu şekilde başlatılmış olacaktır. Eğer karşı taraf belgeye süresi içinde itiraz etmez ise takip kesinleşecektir. Bundan sonra icra müdürlüğü taşınmaz sahibinin talebi doğrultusunda artık tahliye işlemlerini başlatacaktır.

Eğer kiracı takip esnasında bir itirazda bulunur ise taşınmaz sahipleri icra mahkemesinden itirazın kaldırılmasını istemelidirler. İcra mahkemesi yalnızca evrakın hukuka uygun olup olmadığını inceleme yetkisine sahiptir. Bu sebeple dava süreci birkaç ay içerisinde sonuçlandırılacaktır. Elde edilen mahkeme kararı ile tekrardan icra müdürlüğüne başvurulması ile tahliye süreci devam edecektir.

Tahliye taahhütnamesi süresi ve icra masrafları nedir?

Elinde yazılı bir tahliye taahhütnamesi bulunduran taşınmaz sahibi, icra müdürlüğüne başvurduktan sonra genelde on beş gün içerisinde tebligat kiracıya ulaşmaktadır. Bundan sonra kiracının itiraz için yedi günlük bir süresi vardır. Bu süre içerisinde itiraz olur ise mahkeme süreci, mahkemenin yoğunluğuna göre üç ay ile dokuz ay arasında değişmektedir. Mahkemenin ardından yaklaşık on beş içinde de tahliye işlemi gerçekleştirilecektir.

Kiracı süresi içerisinde takibe itiraz etmez ise yedi günlük itiraz süresinin bitiminin ardından yaklaşık on beş gün içinde tahliye işlemi gerçekleştirilecektir.

Taşınmaz sahibi icra müdürlüğüne başvuru masrafları ise değişkenlik göstermek ile birlikte başvuru harcı, peşin harç, dosya gideri ve posta gideri kalemlerinden oluşmaktadır. Kendinizi bir avukat ile temsil ettirir iseniz bu kalemlere vekalet harcı ve vekalet pulu masrafları da dahil olmaktadır. Ortalama bir konut için icra müdürlüğüne başvuru esnasındaki toplam masraf 300 TL civarındadır. İcra müdürlüğü ile kesinleşen takibe devam edilerek tahliye aşamasında ise yaklaşık 800 TL masraf yapılması gerekmektedir. Söz konusu masraflara tahliye anında nakliye hizmeti alınması dahil değildir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.