1. Haberler
 2. Blog
 3. Maske Kullanırken Cilt Sorunları

Maske Kullanırken Cilt Sorunları

Maske Kullanırken Cilt Sorunlarına Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler
Maske Kullanırken Cilt Sorunlarına Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Maske Kullanırken Cilt Sorunlarına Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Maske Kullanırken Cilt Sorunlarına Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler; Son bir yıldır ülkemizde ve dünyada salgın haline gelen ve ciddi bir sorun oluşturan korana virüsten korunmak için taktığımız maskelerin cilt sağlığımızı olumsuz etkilediği tespit edildi. Bazen bütün gün boyunca takmak zorunda olduğunuz maskeler sentetik kumaştan yapıldığından ve yanlış kullanım sonucundan dolayı ciltte akne ve egzama gibi cilt hastalıklarına neden oluyor. İlginizi çekebilir; Kış Aylarında Yıpranan Ciltleriniz için Maskeler nelerdir?

Özellikle maskeyi sürekli takıp çıkarmak ya da uygun maske kullanmamak cilt hastalıklarını alevlendiriyor. Her ne kadar salgın sürecinde sağlığımızı korumak adına maske takmanın çok önemli olduğu günümüzde bu konuda da gerekli önlemeleri almak önemlidir. Özellikle hassas ciltler ve yüzünde herhangi i bir cilt hastalıkları bulunanları maske oldukça rahatsız eder. Son dönemler doktora başvuranların yarısından fazlası maske kullanmaktan dolayı egzama ve akne gibi sorunlarla karşılaştığı saptanmıştır.

Maskakneye Dikkat

Maske kullanımı yüzün sıcaklık ve nem dengesi değişikliklerine neden oluyor. Nem ve sıcaklık değişiklikleri de doğrudan ciltte akne ve egzama gibi cilt hastalıklarını şiddetlendiriyor. Ayrıca taktığınız maske yüzünüzde çok gevşek ya da çok sıkı ise sürtünme meydana gelir. Sürtünme ve temastan kaynaklı da egzama ve akne sorunları oluşur. Ayrıca bunların yanı sıra sürtünmeye bağlı olarak yüzünde kaşınma kızarıklık gibi orta ya da şiddetli tahrişe yol acar. Zaten egzama gibi cilt hastalıkları sürtünme ve kaşıntıdan oluşur. Deride oluşan kaşıntı, kızarıklık kurma pullanma ve kepeklenme sorunları egzamanın en önemli ve belirgin belirtileridir.  Ayrıca egzama şüphesi olanlarda maske kullanımı ile belirtileri daha da şiddetlenebilir. Sulanan ve kabuklanan kabarcıklar daha da geniş alana yayılıp, cildin tamamını kaplayabilir.

Maske ile Birlikte Ciltte Nem Oranı Artar

Maske kullanırken nefes alıp verdikçe hem ağzınızdan hem de burnunuzdan çıkan sıcak hava maske altında yüzünüzde nem oluşmasına neden olacaktır. Bununla birlikte cildinizi tahriş olacağı gibi cilt hastalıklarına neden olan bakterilerin oluşumuna artıracaktır. Maskeye bağlı akne ve sivilce oluşumu Tıp dünyasında Maskakne olarak adlandırılmıştır.

Korana virüs ile bu cilt hastalığı da tıp literatürüne girmiştir. Maskakne’de tablosundaki akne ve sivilceler iltihaplı kırmızıdır ve kolay kolay iyileşmez. Yüzünüzde önceden oluşan basit sivilceler ise maske ile daha derin ve iz bırakan duruma dönüşür. Bu nedenle maske kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hususunu iyi bilmeniz ve maske kullanırken gerekli önlemeleri almanız cilt sağlığınızı korumak adına çok önemlidir.

Maske Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt sağlığınız korumak adına maske kullanırken bazı önemli noktalara dikkat etmeniniz gerekiyor. Özellikle gün boyu maske takmak zorunda olan biriyseniz;

 • Ayarlanabilir askılı maske aparatı ya da burun kısmına denk gelen telin büküp maskenin iyice oturtulması gerekir. Böylece yüzünüzde sürtünme azaltacaktır.
 • Aslında burada en önemli detay kullandığınız maskenin kalitesidir. Mutlaka maske satın alırken doğal kumaşlar olan yumuşa pamuklu ipek ya da bambu kumaşlardan yapılmış olmasına özen gösterin.
 • Maskenin lastiklerini de alerjik yapıda olmaması gerekir. Lateks malzemeden yapılan lastikler lateks alerjisi ya da diğer şiddetli reaksiyonlara yol açmaktadır.
 • Kulak arkasına taktığınız maskeler çok fazla gergin olmamalıdır
 • Cildin havalandırmak ve rahat ettirmek için güvenli ortamlarda birkaç dakika maskeyi çıkarmanız gerekir.
 • Ciltte oluşan ya da oluşabilecek sorunları göze alarak cilt bakımınınız düzenli olarak yapmalısınız
 • Ayrıca aşırı makyaj hem egzama hem de akneyi artıracağı için pandemi sürecinde yoğun makyaj yapmaktan uzak durmalısınız
 • Herhangi bir cilt problemi ile karşılaşmanız durumunda dermatolojiye gidip uygun tedaviyi yaptırmalısınız.

“Maske Kullanırken Cilt Sorunları: Önlemler ve Çözümler”

Günümüzde, dünya genelinde salgın hastalıkların yayılmasını engellemek için maske kullanımı büyük önem taşımaktadır. Maske, virüs ve bakterilerin bulaşmasını azaltarak sağlık ve güvenlik açısından oldukça faydalıdır. Ancak, uzun süreli ve düzenli maske kullanımı bazı kişilerde cilt sorunlarına neden olabilir. Bu makalede, maske kullanırken oluşabilecek cilt sorunlarına dair önemli bilgiler ve bu sorunları önlemek için alınabilecek önlemler ve çözümler ele alınacaktır.

 1. Akne ve Sivilce Oluşumu: Maske takarken, cildin hava alması engellenir ve bu da terleme ve sebum üretimini artırabilir. Bu durum, özellikle T bölgesi (burun, çene ve alın) gibi yağ bezlerinin yoğun olduğu bölgelerde akne ve sivilce oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Çözüm:

 • Kullanılan maskenin malzemesine dikkat edilmeli ve mümkünse pamuklu maskeler tercih edilmelidir.
 • Düzenli olarak yıkanmayan maskeler ciltteki bakteri birikimini artırabilir, bu nedenle kullanılan maskelerin düzenli olarak temizlenmesi veya değiştirilmesi önemlidir.
 • Cilt tipine uygun, yağsız ve hafif nemlendiriciler kullanarak cildin nem dengesi sağlanmalıdır.
 1. Kızarıklık ve Tahriş: Maske sürtünmesi ve sürekli temas, ciltte kızarıklık, tahriş ve hassasiyet gibi problemlere yol açabilir.

Çözüm:

 • Maske takarken cildin üzerinde aşırı sürtünmeyi önlemek için doğru boyut ve şekilde maskeler tercih edilmelidir.
 • Hassas cilde sahip kişiler, maskenin altına yumuşak bir bariyer oluşturmak için cilt tipine uygun nemlendirici veya bariyer kremi kullanabilirler.
 • Tahriş oluşan bölgelere, cildi yatıştıran ve sakinleştiren aloe vera gibi doğal ürünler uygulanabilir.
 1. Kuru Cilt ve Pullanma: Uzun süreli maske kullanımı, ciltte nem kaybına yol açabilir ve kuru cilde, pul pul dökülmelere neden olabilir.

Çözüm:

 • Nemlendirici bakım rutini günlük olarak uygulanmalıdır. Nemlendirici, maske kullanımından önce ve sonra cilde uygulanarak cildin nem dengesi korunabilir.
 • Maske altında cildin nefes almasını kolaylaştırmak için arada bir kısa molalar verilmeli ve maskenin çıkarılması gereken zamanlarda uygun sosyal mesafe kurallarına uyulmalıdır.
 • Cildi nemlendiren hyalüronik asit ve gliserin gibi içeriklerin bulunduğu nemlendiriciler tercih edilmelidir.
 1. Kontakt Dermatit:

  Maske materyallerine karşı alerjisi olan bazı kişilerde, temas dermatiti olarak da bilinen cilt reaksiyonları ortaya çıkabilir.

Çözüm:

 • Alerjiye neden olabilecek maskelerden kaçınılmalıdır. İçeriğinde potansiyel olarak tahriş edici maddeler bulunan maskelerden uzak durulmalıdır.
 • Alerjik reaksiyonlar ortaya çıktığında bir dermatologdan yardım alınmalı ve uygun tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Maske kullanımının sağlık açısından önemi göz ardı edilemez; ancak cilt sorunları yaşamamak için doğru maske seçimi ve düzenli cilt bakımı önemlidir. Eğer cilt sorunları ciddi ve sürekli bir hal alıyorsa, bir dermatologdan yardım almak en doğrusudur. Unutmayın, cilt sağlığı da genel sağlığınızın bir parçasıdır, ona iyi bakmayı ihmal etmeyin.

Tuzla Gazetesi

Maske Kullanırken Cilt Sorunları

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin