DOLAR 16,3986
EURO 17,4934
ALTIN 972,62
BIST 2.418,10
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Açık
İstanbul
26°C
Açık
Per 26°C
Cum 28°C
Cts 28°C
Paz 24°C

Meniere Hastalığı Nedir?

Meniere Hastalığı Nedir?
07.05.2022
288
A+
A-

Meniere Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Meniere Hastalığı Nedir? Meniere hastalığı iç kulak içerisinde aşırı basınç dolayısı meydana gelen ve tedavisi tam olarak mümkün olmayan bir kulak hastalığıdır. Tedavisi tam olarak olmasa bile bu hastalığın ilerlemesine önleyecek ilaçlar vardır. Bu hastalık aşırı derece şiddetli olmadığı müddetçe kullanılan ilaçlar, iç kulakta oluşan basıncın azalmasını sağlayacak ve kişinin kulak içerisinde ağrı duymamasını sağlayacaktır.

Bu kulak hastalığı kişinin hayat kalitesini ciddi olarak etkilemektedir. Erkeklere oranlar meniere hastalığı kadınlarda daha sık görülür. Yaşlı kadınlar ise bu hastalık, gençlere göre daha fazla olur. Yaş olarak görülme sıklığı ise 40-60 yaş arası kadınlarda görülür. Bu hastalık ismini ise Fransız doktor olan Prosper Meniere’den almıştır. Bu kişi 1861 yılında bu hastalığın teşhisini koymuş ve hastalığı da kendi ismi ile adlandırmıştır.

Meniere Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Meniere hastalığı nedenleri kesin olarak bilinmemektedir. Bu kulak rahatsızlığı bazı belirtiler verir ve hekim tarafından verilen nedenlerden dolayı teşhis konur. Tedavisi kesin olmamakla beraber, uzman hekimin vereceği ilaç tedavisi ile ilerlemesi ve kişinin hastalıktan dolayı ağrı duyması engellenir. Meniere hastalığının nedenleri ise bazı doktor hekimler arasında tartışma konusu olmuş ve kendileri birbirleri ile fikir ayrılığına düşmüştür.

Bazı hekimler bu hastalığın ortaya çıkmasının nedeninin kalıtımsal olarak belirlerken, bazı doktorlar ise bu fikrin tam zıddını söylemişlerdir. Bu fikre karşı çıkan hekimler ise, meniere hastalığının meydana gelmesinin iç kulakta oluşan hastalıklardan dolayı olduğunu söylemişlerdir. Uzman hekimlerin fikir ayrılığına düşmesi ise hastalığının nedenini tam olarak ortaya çıkmasında netlik kazanmamıştır. Meniere hastalığının kalıtımsal nedenlerde olmadığını ileri süren doktorlar ise bu hastalığın nedenlerini şu şekilde sıralamışlardır.

Bu nedenler arasında şunlar vardır.

  • İç kulak içerisinde yer alan ve dengi görevini yapan organın, kulak içerisine basınç yapması.
  • Denge organı içerisinde yer alan perilenfatik sıvısının, fazla miktarda olması.
  • Perilenfatik sıvısının iç kulak içerisinde basınç meydana getirmesi.

bazı uzman hekimlerin ortaya sürmüş olduğu meniere hastalığının ortaya çıkmasının nedenleri arasında yer almaktadır.

Meniere Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kişinin yaşam kalitesini olumsuz derecede etkileyen meniere hastalığı, bazı belirtiler ile kendini gösterir. Meniere hastalığı belirtileri arasında en çok görülen durum ise kulağın çınlamasıdır. Tıpta tinnitus ismi ile bilinen kulak çınlaması, meniere hastalığının ortaya çıkmasının belirtileri içerisindedir. Kulak çınlaması gibi baş dönmesi ve sersemlik ile kendini gösteren vertigo hastalığı da, meniere hastalığının yüksek belirtileri arasında yer alır. Vertigo rahatsızlığı olan kişiler özellikle etrafında olan olayların hızlı geliştiğini görürler.

Bu hastalığın hafif ve ağır durumları da bulunur. Yan etki olarak kusma ve kişide mide bulantısı yapar. Vertigo hastalığının belirtileri ile meniere hastalığı belirtileri birbirine yakın olduğu için, her vertigo hastalığının belirtilerini taşıyan kişiler de meniere hastası olarak adlandırılmaz. Ancak bu teşhisi uzman doktor, gerekli kontroller ve tedavi sonrasında söyler. Meniere hastalığının diğer bir belirtisi de kişinin işitme kaybı yaşamasıdır.

Özellikle işitme problemi yaşayan kişiler, kalın olan sesleri de duymakta zorlanırlar. İşitme kaybını daha önceleri geçici olarak hisseden kişiler, meniere hastalığının ortaya çıkması ve ilerlemesi ile beraber, bu işitme problemi kendilerinde kalıcı hale gelir. Bu gibi belirtilerin dışında kişinin aşırı terlemesi de, yüksek oranlarda meniere hastalığı belirtileri olarak görülür.

Bu hastalığın diğer ortaya çıkan bir belirtisi ise, gözlerde nistagmus ismi ile bir titreme meydana gelmesidir. Gözlerde olan bu titreme bazen atak şeklinde olur ve aniden ortaya çıkar. Depresyonda olan kişilerde de bu hastalığın görülme olasılığı fazladır ve belirtileri ortaya çıkar. Meniere ataklarının fazla olması ve kişinin iç kulakta daha çok ağrı hissetmesi, kendisinin daha uzun süre depresyonda kalmasına neden olur. Bu durum ise zamanla kısır döngü oluşturur ve kişi bir çıkmaz içerisine girer.

Meniere Hastalığı Tanısı Nasıl Konur?

Meniere hastalığı tanısı konması ise bazı tetkiklerden geçmek ve uzman hekime muayene olmak ile belli olur. Kulak burun boğaz alanında uzman olan hekim kendisine gelen hastasına, bazı tetkikler uygular. Öncelikle hekim hastasının şikayetlerini dinler ve şikayetlerin durumuna göre bazı tetkikleri uygulamaya başlar. Meniere hastalığının tanısı tam anlamı ile konulmasa da, bu hastalığın yüksek belirti nedenleri ile uzman hekim, hastasının meniere hastası olduğuna karar verir ve kendisine tedavi yöntemi uygular.

Hekim hastalığın tanısını ise şu şekilde koyar.

  • Uzman doktor hastasının şikayetlerini dinler ve daha sonra bu şikayetlerin, ne kadar zamandan beri olduğunu kendisine sorar.
  • Kendisi gibi ailesi içerisinde de bu gibi şikayetlere maruz kalan kişilerin olup olmadığını sorar.
  • Daha sonra hekim elektronik bazı aletler ile hastasının kulağının içini muayene eder.
  • Kişiye önce işitme testi, daha sonra denge ve mrg testleri uygulanır.

Son olarak da hastasının beyin tomografi görüntüsünü inceler ve hastalığın tanısını bu işlemlerden sonra koyar. Gerekli olan tedaviyi ise ilaç ve benzeri tıbbı yöntemler ile kendisine uygular.

Menire Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kendisine gelen hastasını muayene eden doktor hekim, hastasının meniere hastası olduğuna tanı koyduktan sonra bazı tedavi yöntemleri uygular. Meniere hastalığı tedavisi hastanın yaşamış olduğu şikayetlerin şiddetine göre olur. Uzman hekim farklı tedavi yöntemleri ile hastasının iyi olmasını sağlar. Bu tedavi yöntemleri ise kişinin bazı yan etkiler ile karşılaşmasına neden olur. Kusma ve mide bulantısı ise en çok görülen yan etkiler içerisinde yer almaktadır.

Kesin tedavi yöntemi olmayan bu hastalığa ilk olarak doktorlar, hastalarına ilaç tedavisi uygularlar. İlaç tedavisi uygulanan hastalar, bu tedavi yönteminden en fazla fayda gören kişilerdir.

Meniere hastalığı tedavi yöntemleri arasında aynı zaman, psikolojik destek de gelir. Kişinin hayatını olumsuz etkileyen bu hastalık kendisinin, psikolojisinin bozulmasına neden olur. İlaçlar ile beraber kişiye, uzman bir psikolog yardımcı olur.

Meniere hastalığının tedavisi için kullanılan ilaçların kullanılma süresi ise en az bir senedir. Bu süre sonunda hastalığın ilerleme ve azalma durumuna göre hekime kontrole gidilir. İç kulak bölgesinde meniere hastalığının belirtilerini taşıyan kişilerin ise, en yakın zamanda uzman bir doktora gitmeleri ve muayene olmaları oldukça önem arz etmektedir.

Tuzla Gazetesi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.