1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Probiyotik Kullanımının Faydaları

Probiyotik Kullanımının Faydaları

Probiyotik Kullanımının Faydaları nedir
Probiyotik Kullanımının Faydaları nelerdir

Probiyotik Kullanımının Faydaları

Probiyotik Kullanımının Faydaları; Probiyotikler canlı dost bakteriler, mikroorganizmalardır. Mide ve bağırsaklarda bulunan bu canlıların dengeli ve yeterli miktarda olması insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Vücutta olması gerektiği kadar, yeteri kadar probiyotik bulunması sağlıklı bir yaşam ve vücut için gereklidir. Yapılan pek çok araştırma mide ve bağırsakların sağlıklı olmasının diğer tüm organları da yakından ilgilendirdiğini kanıtlamaktadır.

Yoğurt, kefir, soya ürünleri, turşu gibi pek çok gıdada bulunan probiyotikler aynı zamanda takviye edici gıdalar yardımı ile de vücuda alınabilir. Pek çok farklı canlı mikroorganizma çeşidi bulunur. Her birinin vücuda olan olumlu etkisi farklıdır. Bağışıklık sisteminden beyin gelişimine kadar pek çok alanda etkili olan probiyotiklerin pek çok kişi tarafından bilinen ve bilinmeyen pek çok faydası bulunur. Probiyotik kullanımının faydaları arasından bazıları ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

Probiyotik Kullanımının Faydaları nelerdir?

• Probiyotik kullanımı ishalin etkilerini azaltarak, iyileşme sürecini kısaltır. Aynı zamanda çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan kusma, bulantı gibi mide sorunlarında kullanıldığında da iyileşme sağlar. İshal durumunda kefir ,probiyotik kullanan hastaların daha çabuk ve hızlı iyileştiği konusunda pek çok çalışma bulunur.

• Vücutta bulunan antikor sayısını artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçlü bir bağışıklık sistemi demek hastalıklara ve enfeksiyon riskine karşı daha dirençli bir vücut demektir. Pek çok hastalık durumunda kullanıldığında iyileşme sağlayan probiyotikler aynı zamanda sağlıklı iken yeteri miktarda tüketildiğinde hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır.

• Bağırsak ve zihin sağlığı arasında doğrudan bir ilişki olduğu yapılan araştırmalar tarafından kanıtlanmış bir gerçektir. Düzeni ve yeterli miktarda alınan probiyotikler depresyon, anksiyet, stres, hafıza sorunları gibi pek çok zihin sorununa yakalanma riskini azaltmaktadır. Aynı zamanda bu hastalıklara sahip olan kişiler kullandığında iyileşme sağladığı kanıtlanmıştır.

• Kilo problemi olan kişiler doğru mikroorganizma içeren probiyotikleri kullanırsa zayıflama sağladığı bilinmektedir. Metabolizmanın dengeli ve düzenli çalışmasına yardımcı olarak diyette olan kişilere destek olmaktadır.

• Midede oluşan gaz sıkışmasına karşı faydalıdır.

• Mide ve bağırsaklardaki dost bakterilerin çoğalmasına yardımcı olarak mide ve bağırsak sağlığını korur.

• Probiyotik kullanımının pek çok kişi tarafından pek de bilinmeyen faydalarından biri de kalp sağlığına olan etkileridir. Kan basıncını düzenleme de ve kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olan probiyotikler kalp sağlığını korur. Aynı zamanda kan basıncına olan etkisi sayesinde tansiyonu dengelemeye yardımcıdır.

• Probiyotikler pek çok alerji sorununa karşı kullandığında olumlu etki göstermektedir. Egzama gibi cilt hastalıklarına karşı kullandığı durumda belirtileri azalttığı gözlemlenmiştir. Probiyotik kullanan egzama hastalarının kullanmayan kesime göre daha çabuk iyileştiği veya semptomların azaldığı görülmektedir.

 

ilginizi çekebilir; Balık yağının faydaları nedir

 

Probiyotik Kullanımının Faydaları
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin