1. Haberler
  2. Gündem
  3. TOKİ Sosyal ucuz konut Projesi Tuzla

TOKİ Sosyal ucuz konut Projesi Tuzla

TOKİ Sosyal Konut ucuz konut Projesi Tuzla nezaman
TOKİ Sosyal Konut ucuz konut Projesi Tuzla nerede

TOKİ Sosyal ucuz konut Projesi Tuzla’ da başvuru şartları belli oldu. TOKİ başvuruları ne zaman başlayacak?

TOKİ Sosyal ucuz konut Projesi Tuzla. Bugün saat 14.00’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın açıklamasıyla başlıyor. Sosyal Konut (Ucuz Konut) projesine ilişkin ayrıntılarda belli oldu. Dar gelirli aileleri ev sahibi olmasını hedefleyen projede 250 bin konut satışa çıkıyor. İsteyen de arsa projelerine başvurabilecek. Kendi evini de yapabilecek. İşte projenin yeni ayrıntıları…

TOKİ, dar gelirli aileler için tek seferde 250 bin konut inşa edeceği duyuruldu. Merakla beklenen projenin ayrıntılarını Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün saat 14.00’te açıklıyor olacak.

Başvuru şartları belli oldu

TOKİ Sosyal Konut ucuz konut Projesi Tuzla da, TOKİ aracılığıyla inşa edilecek konutlarda, İstanbul ili sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet eden veya proje il nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke sınırları içinde tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, daha önce TOKİ aracılığıyla Daha önce ev satın almamış olmak,18 yaşını doldurmuş TC. vatandaşları başvuru yapabiliyor.

Sosyal konutlar için bir haneden tek başvuru alınabiliyor. Yeni sosyal konutlarda gençler, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere kontenjan ayrılacak. Genç kategorisine 1991 Eylül ayından sonra doğanlar müracaat edebilecek.

Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimleri hariç başvuruda bulunacaklar, aylık hane halkı gelirinin İstanbul için en fazla net 16000 lira, yurt genelinde ise en fazla 14000 lira olması şartı aranacak.

Konutların aylık taksitleri asgari ücretlilerin ödeyebileceği tutarda oluyor. Ödeme, toplam hane gelirinin yüzde 30’unu aşmayacak, 240 aya kadar vade imkanı getirilecek.

TOKİ eliyle yürütülecek konut projesi 81 ilde planlanıyor. En fazla konut, olası depremin en çok etkileyeceği İstanbul’da yapılacak.

Proje kapsamındaki konutlarda yerel ve yatay mimari tercih edilecek, konutlar beş katı geçmeyecek şekilde yapılacak. Çevre dostu yapı malzemelerinin kullanılacağı evler sıfır atığa, enerji verimliliğine ve yenilenebilir enerji sistemlerine uyumlu inşa edilecek.

Proje kapsamında satışa sunulacak 100000 arsa, elektrik, su ve doğal gaz altyapıları tamamlanmış, imar planları bulunan ve inşaat yapmaya hazır şekilde teslim edilecek.

Başvuru bedeli 500 lira olarak belirlenen kampanyadan faydalanmaya hak kazananlar bu arsalar üzerine kendi evlerini yapabilecek.

Başvuru şartlarını taşıyanlar arasında kura çekilecek.

Arsa satışı başvurularında şu şartlar aranacak:

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

-Yoksul ve dar gelirli olmak,

-Kendisinin, eşinin veya ergin olmayan çocuğunun herhangi bir belediye sınırı içerinde ev yapmaya müsait arsaya veya herhangi bir yerde bir ev veya apartmanın ayrı bir dairesinin karşılığı olan arsa payına sahip olmamak,

-Daha önce 775 sayılı Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümlerine tabi uygulamalardan faydalanmamış olmak.

TOKİ’nin yürüteceği proje kapsamında ilk olma özelliği taşıyan, “Küçük ve orta ölçekli sanayiciye yönelik 28 ilde oluşturulacak sanayi sitelerindeki 10000 iş yeri” için başvuru bedeli 2000 lira olarak belirlendi.

Projenin bu ayağına başvuruda bulunacaklardan, projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı veya o il sınırlarında faaliyette bulunan 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşı olması şartı aranacak.

Başvuru yapacaklardan ayrıca ustalık, iş yeri açma, ilgili oda kayıt veya vergi mükellefi belgesi ile e-Ticaret yapıldığına dair belgeler istenecek.

Sanayi sitelerindeki iş yerleri için başvuru yapacakların, kendisinin, eşinin ve 18 yaşından küçük çocuklarının mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması da gerekecek.

İstanbul’da aylık hane geliri 16 binin, diğer illerde ise 14 bin liranın altında olması şartlar arasında.

TOKİ konutları 240 aya varan vadelerle satışa sunacak.

TOKİ tarafından yürütülecek projede gençler, emekliler, engelliler, şehit yakınları ve gazilere yönelik özel kontenjanlar olacak.

30 yaş altı gençlere yüzde 20 oranında kontenjan ayrılması planlanıyor.

 

TOKİ Sosyal ucuz konut Projesi Tuzla

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin