1. Haberler
 2. Blog
 3. Vişne Yemenin Faydaları

Vişne Yemenin Faydaları

Vişne Yemenin Faydaları
Vişne Yemenin Faydaları

Vişne Yemenin Faydaları

Vişne Yemenin Faydaları nelerdir? Yaz mevsiminin en sevilen ve değerli meyvelerinden birisi olan vişne ağızda hoş bir tat bırakıyor. Yazın serinlemenizi sağlayan bu meyvenin aslında sağlık açısından çok sayıda da faydası bulunuyor. Özellikle hava sıcaklarının git gide artması ile vücudunda ödem oluşan kişilerin mutlaka tüketmesi gereken meyveleri arasında yer alıyor. Beslenme ve diyet uzmanları günde bir avuç vişne tüketmenin pek çok hastalığı tedavi edilebileceğini  altını çizerek belirtiyor.

Vişne Hangi Vitamin ve Mineraller Barındırıyor

Vişnenin içerisinde A, E ve C vitaminleri bulunmaktadır. Bu vitaminlere sahip olması sayesinde insan vücudunda bağışıklık sistemini olumsuz etkileyecek faktörlerin oluşmasını engellemektedir. Vişneye rengini veren antosiyanin maddesi sayesinde güçlü bir antioksidan özelliği göstermektedir. Bu da vücuttaki serbest radikallerin oluşmasını sağlar ve kanser hücrelerinin oluşmasını yok eder. Ayrıca şeker ve kalori içeriği düşük bir meyve olduğu için diyet listelerinde mutlaka yer almalıdır.

Kaliteli Uyumanızı Sağlar  

Melatonin hormonu uyku düzenin sağlanmasında en etkili faktördü. Eğer vücutta melatonin hormonu düşük seviyede ise gece uyumakta ya da uykuya dalmakta güçlük çekersiniz. Ayrıca yaşlanmaya bağlı olarak da melatonin hormonu salgısı azalmaktadır. Melatonin hormonu salgısının yükselmesi için yapılması gereken doğal ürünler tüketmektir. Vişne de melatonin hormonu açısından  zengin bir meyve olduğu için uyku sorununa birebir çözüm oluyor.

Hücrelerin Yaşlanmasını Önler ve Enfeksiyonu Önler

Vişneye kırmızı rengini veren madde vişneye antioksidan niteliği sağlamaktadır. Kırmızı rengi veren antosiyanin aynı zamanda hücre yaşlanmasını önleyici niteliği bulunur. Ayrıca bu konuda yapılan bir araştırmaya göre antosiyanin madde kolesterol seviyesi ve kan şekerinin düşürülmesine de yardımcı bir maddedir. Ayrıca vücudun çeşitli yerlerinde oluşan enfeksiyonların da düşürmeye yardımcıdır.

Vücuttaki Ödemi Atar

Malum sıcak havalarda vücutta su ve tuz oranın biraz daha artış gösterir. Dolayısı ile su ve tuza bağlı olarak vücutta ödem oluşur. Ödem denildiğinde akla ilk maydanoz suyu ve ananas gelse de vişne de bu konuda oldukça etkili bir meyvedir. Yaz aylarında günde bir avuç vişne tüketirseniz ya da bir bardak vişne suyu içerseniz ödem sorunun çözebilirsiniz. Aynı zamanda ürik asit, azalmasını sağlar. Şeker oranı çok düşük olduğu, Diyabet hastaları biler bu meyveyi rahatlıkla tüketebilirBunun yanı sıra  vişne tüketmek kalp damar hastalıkları kanser gut hastalığı gibi çok sayıda hastalıkların oluşumunu engellemektedir.

Vişnenin az bilinen faydaları şunlardır;

 • Demir fosfor ve Kalsiyum bakımından zengin bir meyvedir.
 • Sinir sistemini düzenleyici etkiye sahiptir
 • Prostat ve kolon kanserine karşı korur.
 • Kabızlık sorunun giderir
 • Bakteri ve mantarlardan korur
 • Parkinson hastalığına karşı korur
 • Beynin güçlendirir ve Alzheimer gibi hafıza hastalıklarının oluşmasını engeller
 • Kalp hastalıklarına karşı korur ve kalp atış hızını düzenler
 • Strese ve depresyona karşı birebir bir meyvedir
 • Kanser hücrelerinin oluşmasını ya da büyümesini engeller.
 • Güçlü bir A ve C vitamini kaynağıdır. Bol miktarda lif içerir ve bu özelliği sayesinde bağırsakların sağlıklı ve hızlı çalışmasını sağlar
 • Vücutta üretilen proteinlerin sayısını azaltıp, eklem ağrılarını hafiflemesine yardımcıdır.
 • Aynı zamanda antioksidan bakımından sengin olduğu için meme kanserinden korur.

Vişne Yemenin Faydaları

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin