1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Yangından etkilenen bölgelere yardım

Yangından etkilenen bölgelere yardım

Yangından etkilenen bölgelere yardım
Yangından etkilenen bölgelere yardım

Yangından etkilenen bölgelere yardım

Yangından etkilenen bölgelere yardım. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD), yapılan bilgilendirmeye göre, Türkiye’nin farklı bölgelerinde çıkan orman yangınlarını söndürme çalışmalarında, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığına ait 24 helikopter, 723 sorti ile 440 saat uçuş yaptı.

Yangın söndürme ve soğutma faaliyetleri kapsamında kullanılan 24 helikopterden 8’i keşif ve gözetleme amacıyla uçuş yaptı, 16’sı yangın söndürme çalışmalarına havadan destek verdi.

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından 9 bin 581 personel, 1526 minibüs ve otobüs, 10 jandarma itfaiye aracı, 9 jandarma TOMA, 8 su tankeri, 6 UNIMOG, 4 iş makinesi ile yangın bölgelerinde söndürme ve soğutma çalışmalarına destek veriliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yangın söndürme ve soğutma çalışmalarına, bölgede illerdeki personele ilave olarak 255 çevik kuvvet, 180 hazır kuvvet, 84 polis arama kurtarma, Kriminal Daire Başkanlığı Afet Kriminal İnceleme biriminden 10 çalışan olmak üzere 529 takviye personelle destek olunuyor.

Sahil Güvenlik Komutanlığı, 520 personel, bir sahil güvenlik korveti, 26 sahil güvenlik botu, 3 Dalış Emniyet Güvenlik ve Arama Kurtarma timi ve bir sahil güvenlik helikopteri ile yangın söndürme çalışmalarına katılıyor.

4 BİN 541 KİŞİYE BARINMA HİZMETİ VERİLİYOR

Sahil Güvenlik Komutanlığı, 29 Temmuz ile 5 Ağustos tarihleri arasında 8 bin 326 kişiyi yangın bölgelerinden alarak denizden güvenli bölgelere ulaştırıldı. Yangın bölgelerinde mahsur kalan hayvanlar da tahliye edildi.

Kamuya ait pansiyonlarda 6 bin 472 kişilik konaklama kapasitesi tahsis edildi, 4 bin 541 kişiye barınma hizmeti veriliyor. Yangından etkilenen bölgelere 262 konteyner sevk edildi.

Türk Kızılay tarafından 78 bin 137 kişi/öğün sıcak yemek, 130 bin 920 kumanya, 238 bin 63 ikramlık malzeme, 214 bin 730 içecek ve 463 bin 527 su dağıtımı gerçekleştirildi.

7 BİN 321 AFETZEDEYE PSİKOSOSYAL DESTEK

Yangından etkilenen 3 bin 68 hanedeki 7 bin 321 afetzedeye psikososyal destek sağlandı.

Yangından etkilenen bölgelere, Aile ve Sosyal Hizmetler, Çevre ve Şehircilik, Tarım ve Orman Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı tarafından 72 milyon 500 bin lira nakdi yardım gönderildi.

BAKANLIK TARAFINDAN PSİKOLOJİK DESTEK

Adana’nın Kozan ilçesinde, 4 gün süren orman yangınında evleri zarar gören ve yangından etkilenen vatandaşlara Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca psikolojik destek veriliyor.

Adana’nın Kozan ilçesinde 28 Temmuz’da çıkan ve 72 saatte kontrol altına alınan yangında 53 ev zarar görmüştü.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kozan Sosyal Hizmet Merkezi ekipleri yangının ilk gününden itibaren vatandaşın sorunlarına çözüm üretmek için sahada aralıksız görev yaptı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kozan Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Mustafa Gökboğa ve personelleri, vatandaşa psikolojik destek de verdi.

Yangında evleri ve eşyaları yanan Kozanlı vatandaşlar da Bakanlığın bu desteğinin kendilerini için çok önemli olduğunu söyledi. Evi yanan Cumali Yüce, Mehmet Sağlam, Fatma Sağlam ve Meliha Taşkaya, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ekiplerinin yangının başladığı günden bu yana kendilerine her türlü desteği sağladığını anlatıp, teşekkür etti.

 

Yangından etkilenen bölgelere yardım

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin