1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. 2 Ağustos 2023 Dolar kuru bugün ne kadar?

2 Ağustos 2023 Dolar kuru bugün ne kadar?

2 Ağustos 2023 Dolar kuru bugün ne kadar gebze
2 Ağustos 2023 Dolar kuru bugün ne kadar tuzla

2 Ağustos 2023 Dolar kuru bugün ne kadar?

2 Ağustos 2023 Dolar kuru bugün ne kadar? Dolar – euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalar arası piyasada döviz kurları.

Dolar Kuru Nedir?

Dolar Kuru Nedir? Dolar kuru Alış kuru nedir? Dolar Satış kuru nedir? ABD dolarının bir başka para birimi karşısındaki değerini gösterir. Dolar kuru, piyasalardaki talep ve arz dinamiklerine göre değişebilir ve dünya çapında yatırımcılar, ticaret ve turizm gibi faktörler tarafından etkilenebilir.

Dolar kuru, bir ülkenin ekonomik durumunu yansıtır ve para birimi değerinin artması ya da azalması ülkenin ekonomik gücünün yükselip düşmesine işaret edebilir. Ayrıca, ülkenin merkez bankasının para politikası, faiz oranları, enflasyon ve dış ticaret açığı gibi faktörler de dolar kurunu etkiler.

Dolar, yüksek seyrini korumaya devam ediyor. Bankalar arası piyasada dolar/TL 26,96, euro/TL 29,61 seviyesinde işlem görüyor. İçeride yarın açıklanacak enflasyon rakamları bekleniyor. Ekonomistler TÜFE’nin temmuz ayında yüzde 9,1 artmasını bekliyor. Dünya genelinde ekonomik aktiviteye ve enflasyon problemine ilişkin endişeler varlık fiyatları üzerindeki baskıyı sürdürmeye, şirketlerin bilançolarına ilişkin karışık sonuçlar da pay piyasalarını etkilemeye devam ediyor. Özellikle cuma günü açıklanacak istihdam raporunda yer alan tarım dışı istihdam verisinin iş gücü piyasasına ilişkin vereceği sinyaller yatırımcıların odağında yer alırken, bugün açıklanacak ADP özel sektör istihdam verileri de yakından takip ediliyor.

FITCH ABD’NİN NOTUNU DÜŞÜRDÜ

Öte yandan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in, ABD’nin kredi notunu düşürmesi de pay piyasaları üzerindeki baskıyı artırdı. Fitch Ratings, ABD’nin uzun vadeli kredi notunu “AAA”dan “AA+”ya düşürürken görünümü negatif izlemeden durağana çevirdi. Fitch’ten yapılan açıklamada, ABD’nin notunun düşürülmesinin gelecek 3 yıl içinde beklenen mali bozulmayı, yüksek ve büyüyen genel hükûmet borç yükünü ve tekrarlanan borç limiti açmazlarıyla son dakika kararlarında kendini gösteren benzer nottaki emsallerine göre yönetişim erozyonunu yansıttığı kaydedildi.

Makroekonomik veri tarafında, ABD’de JOLTS Açık İş Sayısı, haziranda 9 milyon 582 bin ile Nisan 2021’den bu yana en düşük seviyesini kaydetti. ABD’de Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat endeksi, temmuzda 46,4 ile piyasa beklentilerinin altında gerçekleşirken, imalat sanayisinde daralmanın sürdüğünü gösterdi. S&P Global tarafından açıklanan imalat sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verisi ise beklentiler dahilinde 49 oldu. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, eylülde faiz artırımına gerek olacağını düşünmediğini, enflasyon düştükçe işsizliğin artmasını beklediğini ancak bu artışın sınırlı olacağını kaydetti.

Tuzla Haberleri

2 Ağustos 2023 Dolar kuru bugün ne kadar?
Bizi Takip Edin