1. Haberler
  2. Gündem
  3. Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kuracağız

Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kuracağız

Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kuracağız
Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kuracağız

Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kuracağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kuracağız

Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kuracağız. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da 4 cemevinin açılışı, 7 cemevinin de temel atma törenine katıldı. Törende konuşan Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bünyesinde ‘Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’ kurulacağını açıkladı. Elektrik, su gibi masrafların devlet tarafından karşılanacağını belirten Cumhurbaşkanı, kurumsal yapının nasıl işleyeceğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Şahkulu Sultan Dergahı ve Cemevi’nde düzenlenen ”Cemevleri Temel Atma ve Toplu Açılış Töreni”ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Kültür ve İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen milli birlik beraberlik çalışması kapsamında, 1585 cemevinin ziyaret edilerek muhatapların dinlendiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, ”Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın ve onların etrafında bir araya geldiği mekanların tüm meselelerinin devlet nezdinde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal bir yapı kuruyoruz” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle: ”Bugün burada 4 cemevinin açılışı, 7 cemevinin de temel atma töreni vesilesiyle bir aradayız. Dergahlarımızda ilim ve ahlak birlikte yol yürür. Medeniyetimize hayırlı insanlar burada yetiştirilir. Hacı Bektaş-ı Veli ve evlatları ocaklarımızı bu gaye ile kurmuşlar, yaşatmışlardır. Bu büyük medeniyete sahip çıkmak, gelişmesi için gayret göstermek, her birimizin vazifesidir.

”SİNSİ NİYETLERLE MİLLİ BİRLİĞİMİZİ BOZMAK İÇİN İÇERİDE VE DIŞARIDA ÇALIŞAN PEK ÇOK KESİM OLMUŞTUR”

Milletimiz asırlardır bu coğrafyada karşı karşıya kaldığı tehditlerin üstesinden gelmiştir. Sinsi niyetlerle milli birliğimizi bozmak için içeride ve dışarıda çalışan pek çok kesim olmuştur. Ama bu aşk ateşini söndürmeye kimsenin gücü yetmemiştir. Demokrasi ve kalkınma hamlemizin özünde tüm alanlardaki sorunları çözme iradesi yatmaktadır.

”ALEVİ BEKTAŞİ KÜLTÜR VE CEMEVİ BAŞKANLIĞI KURACAĞIZ”

Kültür ve İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen milli birlik beraberlik çalışması kapsamında, 1585 cemevi ziyaret edilerek muhataplar dinlendi. Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın ve onların etrafında bir araya geldiği mekanların tüm meselelerinin devlet nezdinde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal bir yapı kuruyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımız kendi bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı muhtarlıklara, belediyelere, derneklere, federasyonlara bağlı cemevlerinin tamamının yönetimi yürütecektir.

”CEMEVLERİNİN ELEKTRİK, SU, YAPIM ONARIM GİDERLERİ KARŞILANACAK”

Cemevi hizmetlerinden eğitim faaliyetlerine kadar tüm çalışmalar bu kurumsal yapı altında kamu güvencesi desteği ve denetimiyle yürütülecektir. Böylece cemevlerinin aydınlatma, içme ve kullanma suyu yapım onarım bakım giderlerinin karşılanması ve imar planlarındaki yeri ile ilgili tüm sorunlar çözülmüş olacaktır. Cemevlerinde erkan hizmetlerini yürütmekten sorumlu Alevi Bektaşi inanç önderlerinden talep edenlere de bu kurumsal yapı bünyesinde kadro verilebilecektir.”

Tuzla Haberleri

Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kuracağız
Bizi Takip Edin