1. Haberler
  2. Gündem
  3. İstanbul’da 8 ilçede yeni yabancı kaydı yapılmayacak

İstanbul’da 8 ilçede yeni yabancı kaydı yapılmayacak

İstanbul'da 8 ilçede yeni yabancı kaydı yapılmayacak
İstanbul'da 8 ilçede yeni yabancı kaydı yapılmayacak

İstanbul’da 8 ilçede yeni yabancı kaydı yapılmayacak

İçişleri Bakanı Soylu: İstanbul'da 8 ilçede yeni yabancı kaydı yapılmayacak

İstanbul’da 8 ilçede yeni yabancı kaydı yapılmayacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul’da Küçükçekmece, Başakşehir, Bağcılar, Avcılar, Bahçelievler, Sultangazi, Esenler ve Zeytinburnu ilçelerinin yabancılar için ikamet izinlerine kapatıldığını, artık yeni yabancı kaydı yapılmayacağını açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Göç Değerlendirme Toplantısı’nın ardından basın mensuplarına açıklamada bulundu. Bugün aldıkları kararlara değinen Soylu, Esenyurt ve Fatih’in tüm yabancı oturumuna kapalı olduğunu dile getirdi.

Esenyurt ve Fatih’in tüm yabancı oturumuna kapalı

İçişleri Bakanı Soylu, şöyle devam etti: “Küçükçekmece, Başakşehir, Bağcılar, Avcılar, Bahçelievler, Sultangazi, Esenler ve Zeytinburnu, İstanbul’da geçici korumaya zaten kapalıydı, tüm ikamet izinlerine kapandı. Yani artık bu ilçelerde yeni bir yabancı kaydı yapılmayacak. İstisnası ne? Öğrenciyse, o ilçedeyse üniversitesi, orayı kazanmışsa olabilir veya yatırımcı olarak ev almışsa bu olabilir. Onun dışında bir de hastalık meselesi var. Yani aile bütünlüğü açısından sağlık meselesi.

blank

Onun dışında Küçükçekmece, Başakşehir, Bağcılar, Avcılar, Bahçelievler, Sultangazi, Esenler ve Zeytinburnu yabancı oturumuna kapatılmıştır. Burada iki ilçemiz de önceden vardı, Esenyurt ve Fatih. Böylece Esenyurt ve Fatih’le beraber 10 ilçe bundan sonra gelebilecek yabancı oturumuna, ikamete kapalıdır.”

TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİ SAYISI

Bakan Soylu, Türkiye geneli ve İstanbul’daki göç meselesine yönelik değerlendirmede bulunduklarını ve karşılaştırmalar yaptıklarını söyledi.

Göç rakamları üzerinden yanlış bilgilendirme, spekülasyon ve yabancı düşmanlığına varan süreçlerin oluşturulmaya çalışıldığını ifade eden Soylu, şu bilgileri paylaştı: “Türkiye’deki toplam Suriyeli kardeşimiz, yani ‘geçici koruma altında’ olarak nitelendirdiğimiz Suriye’deki iç karışıklıktan dolayı Türkiye’ye gelen ve geçici koruma altında bulunan 3 milyon 646 bin 278. Açık açık söyleyeyim, 10 milyon değil, 15 milyon değil, 20 milyon değil, 25 milyon değil.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ciddi bir devlettir. Belgesini, yazısını ortaya koyabilen bir devlettir. İkamet izniyle yani düzenli bir şekilde Türkiye’de kalan öğrenci ikameti, çalışma ikameti, aile ikameti, misyonda çalışanlar, yabancı şirketlerde çalışanlar, yabancı olup Türkiye’de çalışanlar, tarım alanında çalışanlar da dahil olmak üzere toplam kalanların sayısı 1 milyon 363 bin 983. Bir de uluslararası koruma kapsamında olan çeşitli statülerde mülteci, o da toplam 321 bin 52.”

Tuzla Haberleri

İstanbul’da 8 ilçede yeni yabancı kaydı yapılmayacak
Bizi Takip Edin