1. Haberler
  2. Gündem
  3. Antalya Milletvekili Deniz Baykal vefat etti

Antalya Milletvekili Deniz Baykal vefat etti

Antalya Milletvekili Deniz Baykal vefat etti
Antalya Milletvekili Deniz Baykal vefat etti

Antalya Milletvekili Deniz Baykal vefat etti

Antalya Milletvekili Deniz Baykal vefat etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın vefat ettiğini bildirdi.

Antalya Milletvekili Deniz Baykal vefat etti

Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Ankara ‘da 84 yaşında hayatını kaybetti. Baykal için salı günü Meclis’te tören yapılacak. Çarşamba günü Antalya’da defnedilmesi bekleniyor.blank

Deniz Baykal’ın kızı Aslı Baykal, babasının bu sabah Ankara’daki evinde,  uykusunda vefat ettiğini söyledi.

Taziyeleri Ankara’daki evlerinde öğleden sonra kabul edeceklerini ifade eden Aslı Baykal, “Hepimizin başı sağ olsun.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, sosyal medya hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Genel Başkanımız, Türkiye ve Cumhuriyet Halk Partimizin sevdalısı, Antalya milletvekilimiz, kıymetli büyüğümüz Sayın Deniz Baykal’ın vefatını büyük bir üzüntü ile öğrendim. Bize mücadelelerle dolu bir hayat öyküsünü miras bıraktı. Milletimizin başı sağ olsun.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Meclis Başkanı Mustafa Şentop‘un da Baykal ailesinin arayarak taziyelerini ilettiğini öğrenildi.

blank

DENİZ BAYKAL KİMDİR?

20 Temmuz 1938’de Antalya’da doğdu. Babasının adı Hüseyin Hilmi, annesinin adı Feride’dir. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Doktorasını Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde tamamladı.

ABD Colombia ve Berkeley Üniversiteleri’nde iki yıl süreyle doktora sonrası çalışmalarına devam etti. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde siyaset bilimi doçenti olarak öğretim üyeliği görevinde bulundu. Siyaset bilimi alanında kitap ve makaleleri yayınlandı.

15(IV), 16(V), 18, 19, 20, 22. ve 23. Dönemlerde Antalya Milletvekili seçildi. Türkiye Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanlığı’nı yürüttü.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyeliği’ne seçildi. 37. Hükümet’te Maliye Bakanlığı, 42. Hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 52. Hükümet’te Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerini üstlendi.

Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcılığı’na seçildi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı görevinde bulundu. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Baykal, evli ve 2 çocuk babasıdır.

DENİZ BAYKAL’IN HASTALIĞI NEYDİ?

Deniz Baykal’ın geçtiğimiz yıllarda beyninde pıhtı atmıştı. Damar tıkanıklığı nedenleri  ile anjiyo da olan Baykal 2017 yılında 51 gün yoğun bakımda kalmıştı. Beynindeki ana damarın tıkalı olması nedeniyle yoğun bakım servisinde tedaviye alınan Baykal, yoğun bakımdan çıktıktan sonra Almanya’da da tedavi görmüştü.

Tuzla Haberleri

Antalya Milletvekili Deniz Baykal vefat etti
Yorum Yap
Bizi Takip Edin