DOLAR 16,8853
EURO 17,8334
ALTIN 992,10
BIST 2.554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
26°C
Parçalı Bulutlu
Paz 26°C
Pts 26°C
Sal 26°C
Çar 27°C

BEL FITIĞI NEDİR?

BEL FITIĞI NEDİR?
07.04.2022
150
A+
A-

BEL FITIĞI NEDİR?

BEL FITIĞI NEDİR? Omurgaların arasında, amortisör görevi yapan diskler düşme, zorlama ve ağır bir şeylerin kaldırılması sonucu ortaya çıkan kaymalar ve yırtılmalar nedeniyle meydana gelen duruma bel fıtığı denir. Omurgaların arasında intervertebral disk denilen pedler yer alır. Omurgalar arasında bulunan bu pedlerin çekirdek adı verilen çok sert, lifli bir dış tabaka ile çevrilmiş yumuşak, jele benzeyen merkezi bulunur. Bel fıtığı nedir? Denilince yırtılış ve kaymış disk olarak ismi olan bel fıtığı zayıflamış ve yırtılmış diskleri zorlama yaparak omurilik içerisinden çıkan sinirlerin üzerine basınç yaparak şiddetli ağrıların oluşumunu sağlar. Basınç alan sinirler bel bölgesinde olsa da ortaya çıkan ağrılar bacaklarda ve kalçalarda görülür.

İnsan vücudunda bulunan omurganın bel kısmında beş adet omur ve disk var. İnsan vücudunun bu bölgesi vücut ağırlığını taşıyan bölge olarak tanımlanır. İnsanlarda ortaya çıkan bel fıtığı omurgaların arasında bulunan disk eklemlerinin kenarlarında yırtık meydana gelmesi ve disk içinde bulunan omurilik kanalı içine girerek, bacaklara ve omuriliğe giden sinirlere baskı yapmasıyla ortaya çıkan bir hastalık adıdır.  Omurgalar omuriliği sarar ve omuriliğin zarar görmesini engeller. Omurgalar arasında bulunan kıkırdak aşırı zorlamalar, düşmeler, ağır kaldırmalar gibi durumlarda zorlamalara maruz kalma sonucunda yerinden kayar ve yırtılır ve omurilik içerisinden çıkan sinirler sıkışır ve bel fıtığı ortaya çıkar. Hastaların Ameliyat ile tedavi sonucu ağrılar hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmaktadır.

Bel Fıtığı Nedir Nedenleri

İnsanlarda meydana gelen bel fıtığının oluşumu henüz bilinememektedir. Fakat ailede bulunan kalıtsal nedenler ve yapılan aktivitelere bağlı olarak ortaya çıktığı görüşü bulunmaktadır. Bel fıtığı genel olarak her yaşlarda meydana gelmektedir. Yaş ilerlemesinde bel fıtığı hastalığı daha fazla olmaktadır. Disklerin dış kısmında yer alan halkalarda zayıflamalar ve yırtılmalar meydana gelmesi ile fıtıklaşmalar oluşur. Disk zayıflamasına neden olan durumlar şunlardır;

 • Aşırı kilolu olma
 • Yaşlanma
 • Ağır bir şeyler kaldırma durumunda ortaya çıkan ani gerilim

Bel Fıtığı Belirtileri

Kişilerde ortaya çıkan bel fıtığı kendini özellikle bacaklarda, kalçalarda ve ayaklarda şiddetli ağrı ile belli eder. Bel fıtığının diğer belirtileri de şunlardır;

 • İktidarsızlık
 • Ayaklarda karıncalanma veya uyuşukluk
 • Bacaklarda uyuşukluk ve karıncalanmalar
 • Kaslarda ortaya çıkan zayıflık
 • Bel ağrıları
 • Bacaklarda meydana gelen ağrılar
 • İdrar tutamama durumları
 • Çok çabuk yorulmalar
 • Hareketlerde zorlanmalar
 • Denge kaybı
 • Yürümelerde ve oturuşlarda zorluklar

Bel Fıtığı Tanısı Yöntemi nedir

Hasta olan kişiye bel fıtığı teşhisi konulmadan önce doktor hastadan bazı bilgiler alır ve fiziki olarak muayenesini yapar. Nörolojik muayene yaparak hastanın kaslarının reflekslerini ve gücünü test eder. Fizik muayenesinden sonra doktor hastayı MR, Röntgen, CT ve BT taramasından geçirerek hastanın omurilik veya sinir basısı tespitini yapar. Bel Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bel Fıtığı Tedavi Yöntemleri nedir

Bel fıtığı tedavisi bacaklarda ve ayaklarda meydana gelen aşırı ağrılar, kuvvet kaybı, idrarını tutamama gibi durumlar meydana gelmesi durumunda bel fıtığı tedavisi planlanır. Bel fıtığı ameliyatı olan hastalar da ağrılar kesilmekte veya tamamen ortadan kalkmaktadır. Bel fıtığı teşhisi konulan hasta doktor tarafından kısa süreli istirahat, ağrıya neden olan tahrişler için anti-inflamatuar ilaçları veya ağrı kesiciler vermekte, diğer yandan fizik tedavi, egzersizler ve epidural steroid enjeksiyonu uygulanır. Doktor tarafından bel fıtığı olan hastaya önerilecek olan ilk tedavi ultrasonik ısıtma tedavi yöntemi, elektrik uyarısı, soğuk uygulama, sıcak uygulama ve elle yapılan masaj olur.

Bel Fıtığında Çekme, Germe Yöntemi: Bazı hastaların ağrılarının azalması için yapılan tedavi sistemidir. Fakat bu tedavi yöntemini doktor kontrolünde yapmak daha sağlıklı olur.  Yoksa kötü sonuçlar meydana gelir.

Bel Fıtığı Korse Tedavisi: Doktorlar bazı durumlarda tedavi başlangıcında ağrıyı azalymak için bel fıtığı korsesi kullanmayı tavsiye eder. Fakat bel fıtığı korsesi fıtıklaşma olan disklerin iyileşmesine katkı sağlamaz.

Bel fıtığında İlaç Tedavisi: Ortaya çıkan ağrıları kontrol altına almak için ağrı kesiciler verilir. Fakat ağrılar bu ağrı kesiciler ile yok edilemiyorsa non-steroidal, anti-inflamatuar ilaçları verilmeye başlanır. Kas gevşetici ilaçlarda verilmekte fakat bu ilaçlar hastalarda kabızlık, bulantı, sersemlik bağımlılık ve dengesizlik yapmaktadır.

Bel Fıtığı Ameliyatı: Hastaya yapılacak ameliyatı amacı fıtıklaşmış olan disklerin sinirlere yaptığı baskı sonucu oluşan tahrişlerin ağrımalara, kuvvet kaybına benzer şikâyetleri ortadan kaldırmaktır. Bel fıtığı ameliyatında çok kullanılan veya yaygın olanı diskektomi yöntemidir. Bu yöntem ile fıtıklaşma olan disklerin bir kısmı çıkarılır. Diski tam görebilmek için diskin arka kısmında bulunan lamina adı verilen kemik oluşumunun küçük kısmı çıkarılır. Daha sonra fıtıklaşmış olan disk dokusu çıkarılır. Çıkarılma işleminden sonra ortaya çıkan tahriş kısa sürede iyileşme gösterir. Ameliyatlar spinal veya genel anestezi yapılarak ameliyata alınır. Hasta olan kişi ameliyat masasına yüzüstü gelecek şekilde yatırılır ve çömelme pozisyonu yaptırılır. Fıtıklaşma olan yere küçük bir kesim yapılır. Daha sonra omurga üzerinde bulunan kaslar kemikten ayrılır ve bir kenara çekilir. Bu esnada küçük bir kemik parçası da alınabilir. Fıtıklaşma olan disk ve diğer kopan parçalar sinire baskı yapamayacak şekilde çıkarılır.

Bel Fıtığı İyileşme Süreci

 • Hasta ameliyat yapıldıktan sonra 6 saat içerisinde hareket edebilir.
 • Ameliyatın yapılmasından sonra 1. Günden itibaren hasta eve gönderilir.
 • Hasta çalışıyorsa 3 gün veya 6 gün rapor verilir.
 • Ameliyatın 12. Haftasında spor yapabilir.
 • Ameliyatın 6. Haftasından sonra araba kullanabilir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.