1. Haberler
  2. Blog
  3. Çiğ Yumurta İçmenin Sağlık Üzerine Faydaları Nelerdir

Çiğ Yumurta İçmenin Sağlık Üzerine Faydaları Nelerdir

Çiğ Yumurta İçmenin Sağlık Üzerine Faydaları Nelerdir
Çiğ Yumurta İçmenin Sağlık Üzerine Faydaları Nelerdir

Çiğ Yumurta İçmenin Sağlık Üzerine Faydaları Nelerdir

Çiğ Yumurta İçmenin Sağlık Üzerine Faydaları Nelerdir? Yumurta kahvaltı sofralarımızın olmazsa olmazlarından birisidir. Omletinden tutunda haşlaması, kıymalı yumurta ve daha pek çok farklı tariflerle yapılan yumurtayı, çiğ olarak da tüketebilirsiniz. Pişmiş yumurtadan iki kat daha faydalı olan yumurtanın sarısını çiğ olarak tüketeceksiniz. O halde ilk akla gelen çiğ yumurta sarısı tüketmenin faydaları nelerdir sorusu olacaktır. İşte çiğ yumurta tüketmenin faydaları

Çiğ Yumurta İçmenin Sağlık Üzerine Faydaları Nelerdir? Ses Tellerine Faydaları

Sanatçı olmak isteyen kişilerden çok sık duyarsınız, çiğ yumurta sarısı içtiğini. Ses tellerine oldukça etkili olan çiğ yumurta ses tellerinin  sağlıklı çalışmasını ve güçlenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda boğaz enfeksiyonlarını giderici etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle sağlıklı bir sese sahip olmak isteyenler günde sabah aç karnına bir tane çiğ yumurta sarısı tüketebilirler.

Vücuttaki Toksinleri Atar

Yumurtanın faydaları nedir diye sorulduğunda sayısı cevap bulabileceksiniz. Bunlardan bir tanesi de güçlü bir antioksidan özelliğine sahip olduğudur. Bu özelliği sayesinde yumurtayı çiğ olarak tüketmeniz halinde vücudunuzda bulunan toksinleri kısa sürede dışarı atabileceksiniz.

Hücreleri Yeniler

Çiğ yumurta içmek hücre yenilenmesini kolaylaştırmaktadır. Bu sayede yaşlanmayı da geciktirir. En önemlisi cildin geç kırışmasını ve genç ver canlı kalmasını sapar. Kusursuz bir cilde sahip olmak ve genç kalabilmek için günümüzde pek çok kişinin sabahları aç karnına çiğ yumurta tükettiğini duyuyoruz.

Böbrekleri Temizler

Böbrek hastalıkları ne olursa olsun insanın yaşam kalitesi olmuşuz etkiler. Özellikle böbrek taşı ve böbrek kumu gibi rahatsızlıkların verdiği sıkıntı gerçekten dayanılmaz bir hal alır. Çiğ yumurtanın faydalarından bir tanesi de böbrekler üzerinedir. Böbrekte oluşan taş ve kumların temizlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle böbrek ağrısı ya da sancısı çeken kimselerin çiğ yumurta tüketmesi gerekmektedir.

Kemik Gelişimi

Özellikle büyüme çağındaki çocuklar ve sporcular için oldukça faydalı olan. Çiğ yumurta kemik ve kas gelişimi konusundaki faydaları tartışılmazdır. Ayrıca kadınlarda oluşan erken menopozdan kaynaklı kemik erimelerini önlemek için çiğ yumurta içilmesi gerektiği tavsiye edilmektedir.

Mide Rahatsızlıklarına İyi Gelir

Midede oluşan yara ve benzeri mide sorunları için günde sabah aç karnına bir tane çiğ yumurta tüketebilirsiniz.  Aynı zamanda sindirim sistemi ve bağırsaklar üzerinde de oldukça etkili olan çiğ yumurta kalp ve damar sağlığını da korumakta ve kalp krizi riskini ortadan kaldırmaktadır.

En Önemli Enerji Kaynağıdır

Yumurta önemli bir enerji kaynağıdır. Özellikle sabahları aç karnına tüketilen çiğ yumurta gün boyu daha enerjik olmanıza yardımcı olacağı gibi tokluk hissini de artırmakta ve zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Aynı zamanda çiğ yumurta tüketmenin kansızlığa iyi geldiği ve sinir damarlarını güçlendirdiği söylenilmektedir.  Beyin hücrelerin yenilediği için beyin gelişimine yardımcı olup, beyin zarını korumaktadır.

Çiğ Yumurtanın Zararı Olur Mu

Çiğ yumurta tüketmenin faydalarını yukarda anlattık. Ama bazı durumlarda ya da çok fazla tüketiminde bazı zararlı sonuçlar doğuracağı unutulmamalıdır. Özellikle günde bir tane de fazla tüketmemenizi tavsiye ederiz. Özellikle kötü kolesterolü yüksek olanların yumurta tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Yumurta tüketirken bayat olmamasına ve son kullanma tarihini geçmemiş olmasına dikkat edin. Ayrıca yumurta bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açacağı için bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir.

 

Çiğ Yumurta İçmenin Sağlık Üzerine Faydaları Nelerdir

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin