1. Haberler
  2. Gündem
  3. istanbul’ da Kar yağışı Pazar Günü akşamı Bekleniyor

istanbul’ da Kar yağışı Pazar Günü akşamı Bekleniyor

istanbul' da Kar yağışı Pazar Günü akşamı Bekleniyor
istanbul' da Kar yağışı Pazar Günü akşamı Bekleniyor 14-02-2021

istanbul’ da Kar yağışı Pazar Günü akşamı Bekleniyor

istanbul’ da Kar yağışı Pazar Günü akşamı Bekleniyor; Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, yaptığı son dakika açıklamasında istanbul’a beklenen kar yağışının Pazar akşamı başlayacağı uyarısında bulundu. Ayrıca kar yağışının Çarşamba gününe kadar devam edeceğini belirtti. Diğer yandan Türkiye genelinde cuma gününden itibaren başlaması beklenen kar yağışının, 1987, 2002 ve 2004’deki yağışlar gibi çok etkili olacağı yönünde yorumladı. Yağışların  En kuvvetli pazartesi… Salı sıcaklık gece -1 C’ye gündüz 2 C’ye düşer’ dedi.

İSTANBUL VE MARMARA KARA DOYACAK

Son haftalık hava tahmin raporuna göre sistemin gelişi hızla devam ediyor. istanbul ve Marmara bölgesi Pazar gününden itibaren bir hafta boyunca kara gömülecek gibi görünüyor. Alçak basıncın biraz güneye sarkmasıylada Doğu Karadeniz’in kar şansı azalmış gibi , İç Anadolunun artmış görünmekte.

4- 8 DERECE MEVSİM SICAKLIĞIALTINDA OLMASI BEKLENİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü de sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada ‘Hava sıcaklığının Cuma gününe kadar mevsim normallerinin 6 ila 12 derece üzerinde seyredeceği ancak Cuma günü kuzeybatı kesimlerden başlayarak hafta sonunda kuzey, iç ve batı kesimlerde mevsim normalleri civarına ve Marmara ve Kuzey Ege’de mevsim normallerinin 4 – 8 derece altına düşeceği tahmin ediliyor’ denildi.

TÜRKİYE’DE BEKLENEN KAR YAĞIŞI 1987, 2002 VE 2004’TEKİ GİBİ OLABİLİR

Türkiye’de cuma gününden başlaması beklenen kar yağışı, 1987, 2002 ve 2004’deki yağışlar gibi etkili olacağı yönünde.

Dünyada son yılların en büyük sorunları arasında küresel ısınma ilk sıralarda yer alıyor. Türkiye de küresel ısınmanın sonuçlarından etkileniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bilgilerine göre, bu kış mevsiminde kar yağışları önceki senelere göre oldukça düşüktü. Daha önceki yılların bu zamanlarında kar kalınlığı üç metreye ulaşabilirken bu yıl kar kalınlığı ortalama bir insan boyunu aşmadı.

ETKİLİ BİR KAR YAĞIŞI İSTANBUL’ A GELİYOR

Meteoroloji uzmanlarının tahminlerine göre cuma günü başlayacak ve Türkiye’nin büyük bölümünü etkisi altına alacak soğuk hava kar yağışının günlerce kalma ihtimali olabilir.

Doğu Avrupa üzerinden gelen soğuk hava ve Orta Akdeniz’den gelen siklonla Türkiye’yi etkisi altına alacak kar yağışının 1987, 2002 ve 2004’teki kar yağışları gibi  olması bekleniyor.

1987 yılının mart ayında istanbul’ da kar yağışı etkili olmuş ve bazı noktalarda kar kalınlıkları 1 metreyi aşmıştır.

Kandilli Rasathanesi verilerine göre, İstanbul’da 1987’de 4-14 Mart tarihleri arasındaki günlük ortalama hava sıcaklığı sıfırın altında 2,2 derece olarak kayıt altına alınmıştır.

Cuma günü Türkiye’nin büyük bölümünü etkisi altına alması beklenen soğuk hava sistemi, sıcaklıkları ortalama 5 ila 15 derece arasında düşüre bilecek  etkide.

AKOM VE METEOROLOJİNİN UYARILARINA KESİNLİKLE UYULMALI 

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küresel tahminlere göre cuma gününden itibaren Türkiye’nin soğuk hava etkisi altına gireceğini belirtti.

Türkiye’de şu anda Avrupa üzerinde oluşan alçak basınç alanlarının etkisi ile güneyli rüzgarların hakim olduğunu belirten Toros, “Dolayısıyla mevsim normalleri üzerinde bir sıcaklık yaşıyoruz. Atmosferik sayısal model sonuçlarına göre Avrupa üzerindeki alçak basınç alanı doğuya doğru hareket ederek cuma günü Ukrayna üzerine kadar ilerliyor. Kuzey Avrupa üzerinde yüksek basınç alanı oluşuyor.” diye konuştu.

Toros, her iki sistemin etkisiyle Türkiye’ye soğuk havanın taşındığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Hafta sonu orta Akdeniz’de oluşan alçak basınç sisteminin doğuya doğru ilerleyerek, önümüzdeki hafta ülkemizde bol yağış bırakması ihtimali var. Hava sıcaklıklarının cuma gününden itibaren azalması ve yağışların çoğu yerde yoğun kar yağışı şeklinde oluşması bekleniyor. Ayrıca sistem geçişi sırasında zaman zaman kuvvetli rüzgarlar oluşabilir. Oluşabilecek şiddetli yağışlardan, kuvvetli rüzgarlardan, don ve buzlanmalardan olumsuz etkilenmemek, can ve mal kayıpları yaşamamak için MGM tahminlerine ve uyarılarına dikkat edilmesi son derece önemlidir. Ayrıca Meteoroloji literatüründe ‘tulpar fırtına’ diye bir soğuk hava dalgası yoktur. Bunun gibi açıklamalar yanlıştır.”

“AKDENİZ’DE GELİŞEN SİKLONLAR TÜRKİYE’YE BOLCA YAĞIŞ GETİRİYOR”

Newcastle Üniversitesi Araştırmacısı, Atmosfer Bilimci Dr. Abdullah Kahraman ise Avrupa’nın kuzeyini etkisi altına alan soğuk ve karlı havanın Hollanda ve İngiltere’nin doğusu dahil pek çok yerde uzun yıllardır görülmemiş kar yağışlarına neden olduğunu belirtti.

Yerdeki kar örtüsünün havanın hızla soğumasına ve yüksek basınç gelişimine neden olduğunu vurgulayan Kahraman, “Soğuk yüksek basıncı kışın Sibirya üzerinde sıkça görürüz. Önümüzdeki günlerde Avrupa üzerinde 1045 milibar kadar ulaşan basınç değerleri tahmin ediliyor.” diye konuştu.

Kahraman, Türkiye’nin cuma gününden itibaren soğuk hava dalgası etkisi altına gireceğini anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Simülasyonlara göre yüksek basıncın etkisiyle çok soğuk hava kütlesi önce Doğu Avrupa’ya, zamanla Balkanlar ve Türkiye’ye taşınıyor. Önce Atlantik Okyanusu’ndan gelen, Akdeniz üzerinden Balkanlar’a ulaşacak bir siklon, ardından Akdeniz’de gelişen siklonlar Türkiye’ye bolca yağış getiriyor. Özellikle hafta sonundan itibaren ağırlıkla kar beklentisi var. Türkiye’de beklenen kar yağışının 1987’de, 2002’de ve 2004’te görülen yoğun kar yağışlarına benzer olma durumu söz konusu. Modellere göre Marmara Denizi’nin güney ve doğusu, Karadeniz, Kuzey Ege çevrelerinde günlerce sürecek, hayli fazla kar yağışı bekleniyor. Ancak bölgesel ve şehir bazlı detaylar için henüz erken.”

“METEOROLOJİ LİTERATÜRÜNDE ‘TULPAR FIRTINA’ DİYE BİR SOĞUK HAVA DALGASI YOK”

Kar beklentisinin önceden tahmin modelleriyle tespit edilmesinin önemli olduğunun altını çizen Kahraman, yine de haftalar öncesinden kar tahmininin yanılgılara neden olabileceğini, atmosfer modellerinin kar hadiselerinde 3-5 günden sonra spekülatif olabileceğini ifade etti.

Kahraman, meteoroloji meraklılarının sosyal mecralardan tahminlerini paylaştıklarını aktararak, şunları kaydetti:

“Son dönemde medyada kendini ‘meteoroloji uzmanı’ diye tanıtan kişilere prim verilmemesi gerekiyor. Teknik eğitimden geçmemiş, internetten bazı modelleri takip eden kişilerin sorumsuz açıklamalarını insanlar resmi hava tahmini zannedebiliyor. Bu duruma insanlar dikkat etmeli. Türkiye’ye gelmesi beklenen soğuk hava dalgasıyla birlikte tulpar fırtınanın da geleceğini bazı kişiler ortaya atmış durumda. Meteoroloji literatüründe ‘tulpar fırtına’ diye bir soğuk hava dalgası yok. İnsanlar resmi makamlardan yapılmayan bu tarz açıklamalara itibar etmesinler. Özellikle MGM web sitesi ve uygulamasında açıklamaları takip etsinler.

istanbul’ da Kar yağışı Pazar Günü akşamı Bekleniyor

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin