1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Kıl Dönmesi Pilonidal Sinüs Nedir

Kıl Dönmesi Pilonidal Sinüs Nedir

Kıl Dönmesi Pilonidal Sinüs Nedir
Kıl Dönmesi Pilonidal Sinüs Nedir

Kıl Dönmesi Pilonidal Sinüs Nedir?

Kıl Dönmesi Pilonidal Sinüs Nedir; Pilonidal sinüs yani halk arasında kıl dönmesi olarak bilinen bu hastalık kadınlarda görülüyor olsa da erkeklerde daha sık ortaya çıkmaktadır. Kuyruk sokumunda sıklıkla görülen bu durum kılların deri altında birleşip, öbek haline gelmesi, şişmesi ile oluşur. Bazı durumlarda kronik enfeksiyona yol açabilir. yaşam kalitesini düşüren kıl dönmesi sadece kuyruk sokumunda değil bacak, koltuk altı, göbek deliğinin etrafı veya yüz bölgesinde de oluşabilir.

Ciltte kıl çıkması gereken bölgede çıkmaması durumunda batık kıl yani kıl dönmesi oluşmaktadır. Kıl dümdüz derinin üzerine çıkmak yerine deri altında birikir, öbek haline gelir ve şişer. Günlük yaşantıyı oldukça olumsuz etkileyen bu durum aynı zamanda saçlardan veya vücuttan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinde birikmesi ile de bu sorun ortaya çıkabilir. Genç yaşta daha sık ortaya çıkan kıl dönmesi sorunu aynı zamanda sürekli oturmak zorunda kalan uzun yol şoförlerinde, masa başı çalışanlarda da sıklıkla meydana gelmektedir.

Kıl Dönmesi Nedenleri Nelerdir?

Kıl dönmesi oluşumunun belli başlı bir nedeni olmasa da bazı durumlar tetikleyici rol oynamaktadır. Sık sık dar kıyafetler giyme, uzun süre hareketsiz oturma, çeşitli nedenlerden dolayı sürtünme, uzun süre bisiklet sürme gibi durumların ardından oluşabilir. Kılların biriktiği bölgede eğer tedavi edilmezse enfeksiyon riski yüksektir. Aynı zamanda kıl kökleri nefes almadığı için bölgede kır birikir.

Kıl dönmesi normalin üstünde kıllı yapıya sahip olanlarda, kıl kökleri kalın yapıda olanlarda, gençlik döneminde oluşan hormon bozukluğu durumunda oluşma riski daha fazladır. Bunların yanı sıra hayvan bakıcısı, berber ve hızla kilo alıp veren kişilerde görülme sıklığı daha yüksek bir rahatsızlıktır.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Kıl dönmesinin bilinen birkaç belirtisi bulunur. Kıl dönmesi belirtileri aşağıdaki gibidir;

• Kuyruk sokumunda veya kıl dönmesi her nerede oluşmuş ise nohut büyüklüğünde bir şişlik oluşması

• Şişliğin olduğu kısımda iltihap görülmesi

• Şişliğin olduğu bölgede oluşan şiddetli ağrı

• Apse oluşmasını ardından iç çamaşırına bulaşan sarı lekeler

Bu belirtiler sizde bulunuyorsa vakit kaybetmeden bir hekime muayene olmalısınız. Tedavi edilmeyen kıl dönmesi sorunu başka sorunlara davetiye çıkarmaktadır.

Kıl Dönmesi (Pilonidal sinüsTeşhis ve Tedavisi

Kıl dönmesi teşhisi daha çok elle muayene ile yapılır. Ardından doktor genellikle kan testi ister. Şişlik, ağrı ve apse şiddetli değilse antibiyotik ilaçlar ve kremler yazılır. Şiddetli ağrı, apse gibi durumlarda kıl dönmesi ameliyatı yapılarak, deri altı cerrahi olarak temizlenir.

Bu hastalığı atlatan veya tedavi olanlar günlük hijyenine dikkat etmeli, sık sık iç çamaşırını değiştirmeli, her gün duş alarak uzun süre aynı pozisyonda oturmamalıdır.

 

İlginizi çekebilir; Sinüzit Nedir Sinüzit Belirtileri ve Tedavi yöntemleri

Kıl Dönmesi Pilonidal Sinüs Nedir

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin