1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Narın Faydaları Nelerdir?

Narın Faydaları Nelerdir?

Narın Faydaları Nelerdir
Narın Faydaları Nelerdir

Narın Faydaları Nelerdir?

Narın Faydaları Nelerdir? Taneli bir meyve olmasından dolayı bereketi ile sıkça kendisinden söz ettiren nar, rengi ve kabuğu ile de tam bir görsel şölendir. Birkaç yıl öncesine kadar gerektiği değeri görmese de, son yıllarda uzmanlar ve doktorlar tarafından kendinden çokça söz ettirerek, evlerimizde yerini almaya başladı. Gerek suyu gerekse taneleri ile her derde deva olduğu gibi aynı zamanda muhteşem bir şifa kaynağıdır. Tanelerini ayıklaması bazen insanı üşendirse de lezzeti ile insanın yedikçe yiyesini getirten lezzetli bir meyvedir.

Antioksidan yönünden oldukça zengin olan nar, mikroplara ve de birçok hastalığa karşı vücudu saydam bir plaka ile sararak koruma altına almaktadır. Mevsimi geldiğinde mutlaka sofralarda yerini alması gereken bir meyve olarak karşımıza çıkmaktadır. Nitekim kalp rahatsızlıkları, mide problemleri ve de sindirim sistemi için iyi bir onarıcıdır. Eğer bağırsak problemleri yaşıyorsanız mutlaka nar tüketiminize hız kazandırmalısınız.

Nar Suyunun Faydaları

Yalnızca şifalı olmasının yanı sıra, aşure ve güllaç gibi tatlı çeşitleri ile de muhteşem bir uyum içerisinde olup insanın iştahını kabartmaktadır. Bol miktarda C vitamini ve potasyum içeren bu meyve kansere karşıda meydan okumaktadır. İçerisinde A ve C vitaminleri, B1, B2, B3 vitaminlerinin yanı sıra, potasyum, demir, sodyum, fosfor ve de kalsiyum bulunmaktadır. Kalori yönünden de insan vücudunu yormamakla birlikte, yağ ve proteini de içeriğinde az miktarda barındırmaktadır. Yalnızca bunlarla da kalmayıp insanı ruhsal yönden de rahatlatan, yatıştırıcı bir lezzete ve de görüntüye sahiptir. Yüzyıllardır topraklarımız da yetiştirilmesinin yanı sıra tüketimi de o denli memnun edici olan bu meyvenin özelliklerini ve sağlığa faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Vücuda direnç vererek, ishal problemini ortadan kaldırıyor.
  • Parazitleri dökmekle kalmayıp, bağırsak sistemini düzene sokuyor.
  • Kalbi güçlendirdiği gibi, mide ve sindirimi de kuvvetlendiriyor.
  • Hazmı kolaylaştırarak vücutta oluşabilecek herhangi bir iltihaplanmanın önlenmesine yardımcı oluyor.
  • Cildi güzelleştirip, bedene ve zihne enerji veriyor.
  • Cilt ve prostat kanserine karşı koruduğu gibi, kanserli vücutta da hücrelerin üremesini engelleyerek, kanser hastalığını tedavi etmeye yardımcı oluyor.

Bu bin bir şifa ile dolu meyveyi, nar suyu, nar pekmezi, şerbet ve reçel gibi birçok formda hayatınıza sokabilir, sağlığınızı bu lezzetli meyve ile korumaya alabilirsiniz.

Narın Faydaları Nelerdir?

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin