DOLAR 16,1920
EURO 17,4658
ALTIN 965,28
BIST 2.438,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Açık
İstanbul
28°C
Açık
Paz 27°C
Pts 26°C
Sal 25°C
Çar 25°C

Resmi Gazete

Resmi Gazete
01.02.2021
633
A+
A-

Resmi Gazete

Resmi Gazete; Türkiye Cumhuriyeti Resmi Gazetesi 7 Ocak 1920 tarihinde kurulmuş olan ve 1921 yılından beri faaliyette olan resmi gazetedir. Gazetenin kuruluş amacı Türkiye Cumhuriyeti içerisinde çıkarılan Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ve meclis kararları, yönetmelik ve genelge gibi kararların yayınlanmasını sağlamak olmaktadır. Ülkemizde devlet tarafından halkı ve ilgili kurumları bilgilendirmek amacı ile basılan bu gazetenin kökeni Osmanlı dönemine 2. Mahmut devrinde basılmaya başlanan Takvim- i Vekayi’ ye dayanmaktadır. Bu gazete 1831 tarihinde yayınlanmaya başlamış ve haftada bir kez yayınlanmıştır. Günümüzde yayınlanan Resmi Gazete’nin kuruluşuna İstiklal Savaşı zamanında Büyük Millet Meclisi Ankara toplandığı zaman karar verilmiştir.

7 Şubat 1921 günü ilk kez yayınlanan gazetenin o günkü adı Resmi Ceride olmaktadır. Gazetenin ilk sayıları haftada bir olacak şekilde yayınlanmış ve sonra haftada iki ve daha sonra tekrar haftada bir olacak şekilde yayınlanmıştır. 1921 ve 1923 yılları arasında Kurtuluş Savaşı nedeni ile gazetenin yayınlanmasına ara verilmiştir. Bakanlar Kurulu’nun 1925 tarihli çıkardığı bir yasa ile Resmi Ceride’ nin sürekli yayınlanması kararı çıkmıştır. 1927 yılında adı Resmi Gazete olarak değiştirilmiş ve yayın hayatına devam etmiştir.

1 Aralık 1928 tarihinden sonra latin alfabesinin kabulü ile bu alfabe ile yayınlanmaya başlamıştır. 14 Eylül 2018 tarihinde son kez yayınlamış ve bu tarihten itibaren gelişen teknolojik gelişmelere paralel olarak yayın hayatına elektronik ortamda devam etmeye başlamıştır. Gazetenin genel merkezi Ankara şehrinde olmak ile birlikte, yayınlanmasından sorumlu olan kurum Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü olmaktadır. Devlet tarafından zorunlu ve acil görülen zamanlarda gazete, mükerrer sayı olarak aynı sayı adı altında bir günde iki kez yayınlanabilmektedir.

Resmi Gazete Haberleri

Resmi Gazete başlıca mevzuat ve ilan olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. İlan bölümünde yayınlanması zorunlu olan yargı ve ihale ilanları yer almaktadır. Mevzuat bölümünde ise yayınlanması zorunlu olan yasa ve çeşitli mevzuatlar yayınlanır.  2018 yılından önce gazetenin basılma işlemi Başbakanlık Basımevi Döner Sermaye İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yapılmakta olup gece saat 23:00’dan sonra basım işlemi başlamaktaydı. Gazete yılda 354 kez basılmakta ve mükerrer sayılar da bu sayıya ilave edildiğinden 410 sayı yıllık olarak yayınlanmaktadır. Resmi Gazete’nin güncel ve eski sayıları internet ortamından kullanıcıların erişimine açık olmaktadır. Gazete ulusal bayram ve tatil günlerinde basılmamaktadır. Buna karşın gerekli görülen hallerde bu günlerde de yayınlanmasında bir sakınca görülmemektedir.

Resmi Gazete’de başta kanunlar olmak üzere milletlerarası anlaşmalar, Türkiye Büyük Millet Meclisi iç tüzüğü ve TBMM kararları, Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri ve Cumhurbaşkanı tarafından yayınlanması istenen genelgeler ve Resmi Gazete’ de yayınlanması öngörülen mahkeme kararları yayınlanır. Gazetede yayınlanan kararlar bunlarla sınırlı olmayıp Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Bakan ataması, görevlerine son verilmesi ve istifa kararları, Cumhurbaşkanına vekalet etme işlemleri, yüksek yargı organlarının üye değişimi ve Cumhurbaşkanı tarafından yapılan diğer atama işlemleri de ayrıca Resmi Gazete’nin yayın alanına girmektedir.

Bu yayınlar sayesinde vatandaşlar ve ilgili kurumlar ülke gündemine ulaşabilmekte, takip edebilmekte ve eskiye dönük bu kararlar yardımı ile çeşitli araştırmalar yürütebilmektedir. Resmi Gazete’nin internet sitesi ilgili vatandaş ve kurumlara ücretsiz olarak açıktır ve abonelik şartı aramadan hizmet verebilmektedir. Bu anlamda 1921 yılından itibaren basılmış olan kararlara ulaşım oldukça kolay olmaktadır. Resmi Gazete kurulduğu günden günümüze karar devlet içerisinde vatandaşların ve çeşitli kurumların devlet yönetimi ve güncel olaylar hakkında bilgi almasını sağlamış ve günlük olarak bu hizmeti sağlayan bir konumda bulunmuştur. Hala daha bu hizmeti vermek ile birlikte 2018 yılından beri internet ortamından gazeteye ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.