1. Haberler
  2. Gündem
  3. Trump Destekçileri senatoyu bastı Darbe söylentileri geliyor

Trump Destekçileri senatoyu bastı Darbe söylentileri geliyor

Trump Destekçileri senatoyu bastı Darbe söylentileri geliyor
Trump Destekçileri senatoyu bastı Darbe söylentileri geliyor

Trump Destekçileri senatoyu bastı Darbe söylentileri geliyor

Trump Destekçileri senatoyu bastı Darbe söylentileri geliyor; ABD’de seçilmiş Başkan Joe Biden‘ın tescil oturumunun yapıldığı Kongre binası Başkan Donald Trump yanlılarınca basıldı. Dış basın ‘son dakika’ gelişmeleri anbean duyuruyor. Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser, sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Kongre polisi göstericilerle mücadele etmek için destek kuvvet istedi.

Öte yandan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Başkan Trump’ın seçici kurul oylarını tasdik etmeme yolundaki çağrısını geri çevirdi. Pence’in güvenlik gerekçesiyle Kongre binasından çıkarıldığı da gelen bilgiler arasında… Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Adam Kinzinger, “Bu bir darbe teşebbüsüdür” değerlendirmesi yaptı. Trump olayların çığırından çıkmasının ardından itidal çağrısında bulundu. Son dakika gelişmesine göre; olaylar sırasında bir kadının silahla ağır yaralandığı bildiriliyor. ABD medyası yaralıların olduğu bilgisi de paylaştı. İngiliz basını “ABD’de anarşi” başlıkları attı.

AMERİKA’DA  SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELDİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın başkent Washington DC’deki “Amerika’yı Kurtar” adlı mitinginin ardından ortalık karıştı. Mitingin ardından Trump destekçileri seçimlerin sonuçlarının resmileşmesine yönelik tescil oturumun yapıldığı Kongre binası önünde toplandı.

Bu noktada polislin müdahalede bulunduğu Trump destekçileri, barikatları aşarak Kongre binasını bastı. Capitol olarak adlandırılan Kongre binasında giriş-çıkışlar kapatılırken, güvenlik güçlerinin destek kuvvet istediği belirtildi.

Ülkede gerilim bir anda had safhaya tırmanırken, sosyal medyada Trump destekçilerini Kongre binası içinde gösteren fotoğraflar yayınlanıyor.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser, kent genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Çarşamba 23:00’ten perşembe sabah 06:00’ya kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

DARBE TEŞEBBÜSÜ YORUMU

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in güvenlik nedeniyle Kongre binasından çıkarıldığı açıklandı.

Cumhuriyetçi Kongre üyesi Adam Kinzinger, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Bu bir darbe teşebbüsü” ifadesini kullandı.

Pensilvanya Valisi Tom Wolf da benzer bir çıkış yaparak, göstericilerin Kongre binasına girmesini “darbe girişimi” olarak nitelendirdi.

TRUMP’TAN İTİDAL ÇAĞRISI

ABD Başkanı Donald Trump olayların çığırından çıkması üzerine Twitter hesabından itidal çağrısı yaptı. Trump, “ABD Kongre binasındaki herkesten barış içinde kalmalarını istiyorum. Şiddet yok. Unutmayın, Biz Hukuk ve Nizam partisiyiz -Hukuk’a ve muhteşem erkek ve kadınlarımıza saygı gösterelim” mesajını paylaştı.

Amerikan yayın kuruluşu CNN, yardımcılarının Trump’a gerilimi yatıştırmak için daha güçlü bir açıklama yapması konusunda baskı yaptığını fakat Trump’ın şimdiye kadar sert bir tavır takınmaktan kaçındığını yazdı.

Başkan Trump, Ulusal Muhafızlara Kongre binasındaki olaylara müdahale etmeleri için talimat verdi.

Başkan Yardımcısı Mike Pence de olayların sona erdirilmesi için çağrı yaparken, şiddet olaylarının hoş görülemeyeceğini belirtti.

NATO: GÖRÜNTÜLER ŞOKE EDİCİ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD’deki olaylara ilişkin açıklama yaptı. Stoltenberg, “Wahington’daki görüntüler şoke edici. Demokratik seçimin sonucuna saygı gösterilmeli” ifadesini kullandı.

HİLE İDDİASINI TEKRAR ETTİ

Başkan Trump miting sırasında seçimlerde hile yapıldığına dair iddialarını yineleyerek, “Asla pes etmeyeceğiz, asla kabul etmeyeceğiz, işin içinde bir hırsızlık olduğunda kabul etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

CUMHURİYETÇİ SENATÖRLERİ SUÇLADI

Trump, konuşmasında Cumhuriyetçi senatörlerin Demokratlara göz yumduğunu belirterek, “Bunlardan çok var. Harika olanları da var ama bir sürü zayıf olan var. Demokratlar sınırları açarken, orduyu yıkarken ve Amerika’yı sonlandırırken görmezden geldiler. Mücadele etmeyenleri ön planda tutmalıyız. Onların kim olduğunu size söyleyeceğiz” dedi.

PENCE DOĞRU OLANI YAPARSA…

ABD Başkanı Trump, Başkan Yardımcısı Mike Pence’in doğru olanı yapması halinde seçimi kazanacaklarını ifade ederek, “Umarım Mike doğru olanı yapacaktır. Umarım öyledir. Çünkü Mike Pence doğru şeyi yaparsa seçimi kazanırız. Başkan Yardımcısı Pence’in yapması gereken tek şey, belgeyi yeniden onaylamak için eyaletlere geri göndermek ve biz başkan olacağız ve sizler en mutlu insanlar olacaksınız” dedi.

PENCE’TEN TRUMP’A VETO

ABD Başkan Yardımcısı Pence ise Trump’ın çağrısını geri çevirdi ve Kongre’nin Joe Biden’ın seçim zaferini onaylamasına engel olmayacağını belirtti. Mike Pence, “Anayasa, hangi seçici kurul oyunun sayılacağı, hangi seçici kurul oyunun sayılmayacağını belirlemek üzere tek taraflı yetki kullanmamı kısıtlıyor” açıklamasında bulundu.

Pence konuşmasında “Anayasa’yı destekleyeceğime ve savunacağıma dair yemin ettim” ifadesini de kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Trump yanlılarının zorla Kongre binasına girmesi dünyada büyük yankı uyandırdı. NATO, Avrupa Parlamentosu ve birçok ülkeden demokrasiye vurgu yapılan açıklamalar geldi, itidal çağrıları yapıldı.

Amerika Birleşik Devletlerinde protestocuların polis barikatını aşarak Kongre binasına girmesi dünyada tepkilere yol açtı.

NATO, Avrupa Parlamentosu ve birçok ülkeden demokrasiye vurgu yapılan açıklamalar

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Demokratik seçimin sonucuna saygı gösterilmeli.” açıklamasında bulundu.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, “Amerikan Kongresi demokrasinin tapınağı. Bu gece gördüklerimiz şok edici” ifadesini kullandı.

Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli, yaşananların derin bir şekilde endişe verici olduğunu söyledi. Demokrasi vurgusu yaptı.

Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Jozep Borrell ise seçim sonuçlarına saygı duyulması çağrısı yaptı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson “Kongre binasındaki huzursuzluk utanç verici” ifadesini kullandı.

Kanada Başbakanı Justin Truodeau ise ”Durumu kaygıyla takip ediyorum.” açıklaması yaparken, Hollanda Başbakanı Mark Rutte de “Sevgili Trump, Biden’ı bir sonraki Amerikan Başkanı olarak bugün tanı” dedi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, “Amerikan demokrasisinin gücüne güveniyorum” paylaşımında bulundu.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo “Seçilmiş Başkan Biden’a tam destek veriyoruz.” ifadesini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da protestoculara demokrasiyi ayaklar altına almayı bırakmaları çağrısında bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian demokrasi vurgusu yaptı, Washington’daki olayları kınadı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, bir an önce hukukun tesis edilmesini umduklarını söyledi.

 

Trump Destekçileri senatoyu bastı Darbe söylentileri geliyor

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin