1. Haberler
  2. Gündem
  3. Çok önemli aşı açıklaması TÜBiTAK dan Geldi

Çok önemli aşı açıklaması TÜBiTAK dan Geldi

Çok önemli aşı açıklaması tübitak
Çok önemli aşı açıklaması tübitak mandal

Çok önemli aşı açıklaması TÜBiTAK dan Geldi

Çok önemli aşı açıklaması TÜBiTAK dan Geldi; Mandal, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni’nde konuştu ve yerli aşılarla ilgili ”Bu aşılar yurt dışında çalışılanların benzeri değil, virüse karşı etkinliği ve güvenilirliği daha yüksek aşılar olacaktır” ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, yerli aşılarla ilgili ”Bu aşılar yurt dışında çalışılanların benzeri değil, virüse karşı etkinliği ve güvenilirliği daha yüksek aşılar olacaktır” dedi.

Mandal, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni’nde konuştu ve yerli aşılarla ilgili ”Bu aşılar yurt dışında çalışılanların benzeri değil, virüse karşı etkinliği ve güvenilirliği daha yüksek aşılar olacaktır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklama

Ödül töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yerli aşı çalışmalarıyla ilgili şunları söyledi:

”Bilim insanlarımızın sağlık alanındaki çalışmalarını dikkatle takip ediyoruz. TÜBİTAK covid-19 Türkiye Platformu ile bilim seferberliği başlattık. 436 araştırmacımız, aşı ve ilaç geliştirme odaklı 17 proje yürütüyor. Şu anda üç yenilikçi aşı adayımız, faz çalışmalarına başlama arifesindedir. Mevcut inaktif aşılarından daha aktif olma potansiyeline sahip bir aşımızın çalışmaları hızla devam ediyor.

İkinci nesil bir aşımızın çalışması da hızla devam ediyor. Üretim onayı almış firmalarımız yenilikçi yerli aşışlarımızın üretim süreçlerine dahil olacaklar. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Amerika ve Çin‘den sonra Kovid-19 konusunda en çok aşı projesi yürüten 3’üncü ülke durumundayız. İnşallah kendi aşısını tasarlayan bir ülke olarak uluslararası arenada önde gelen bir oyuncu konumuna geleceğiz. ”

 

Çok önemli aşı açıklaması TÜBiTAK dan Geldi
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin