DOLAR 16,6371
EURO 17,5407
ALTIN 971,68
BIST 2.490,24
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Açık
İstanbul
26°C
Açık
Per 28°C
Cum 26°C
Cts 25°C
Paz 26°C

Seramik Takılar 

Seramik Takılar 
22.04.2022
658
A+
A-

Seramik Takılar 

Seramik Takılar; 1. yüzyılın başından beri seramik takılar birçok medeniyetin önemli unsurları arasına girmiştir. Özellikle toplumların geleneklerini ve kültürlerini modern bir şekilde tarihe aktarması adına oldukça önemli bir aracı haline gelmiştir. Takılar kültürler için büyük bir önem unsuru taşımaktadır bunun yanı sıra sanat tarihinde de seramik takılar çok büyük bir yer tutmaktadır. Tarihin en başında kemik ve taş yapılarla takı tasarımı günümüze kadar geliyor. Bütün malzemelerin ve bu malzemelerin kullanımı zaman içerisinde büyük bir değişim yaşamıştır. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde insanların yaşam biçimi ve kullandığı aletlerde değişim göstermiştir. Bu değişimle beraber sanat kökeni ve kullanımı da büyük bir değişim görmüştür. Tüm bu değişimler ve sanatsal yaklaşımlar seramik takı kültürünü de oldukça etkilemiştir ve geliştirmiştir. Takı yapımına, seramiğin girmesiyle beraber aslında takılar daha estetik bir görünüm kazanmıştır. Önceden zanaat olarak yapılan takılar, yıllar geçtikçe birer sanat eseri haline dönüşerek kendine ait bir statü elde etmiştir.

Seramik Takılar nelerdir?

Yüzyıllardır kendine ait bir yer yaparak, birçok kişinin beğenisini ve ilgisini kazanmıştır. Özellikle birçok farklı seramik çeşidiyle üretilmeye başlayan takılar, tamamen sanat eseri haline gelmiştir. Geçmişte takı denildiği zaman kişilerin aklına altın, gümüş ve benzeri ürünler gelmekteydi. Fakat 21. yüzyılın başından itibaren bu tarz takılar, seramik takılara çevrilerek yeni bir hal almıştır. Eskiden kişilerin mal varlığını göstermek için kullandığı takılar seramik haliyle kişilerin ruhlarını yansıtmaya başlamıştır. Kişilerin üzerinde günümüzde sanat eseri olarak taşınmaktadır. Kişilerin artık sanatsal ürün kullanma ihtiyacıyla, seramik takılar daha farklı bir hale gelmiştir. Bununla beraber seramik sanatçıları artık aktif bir sanat anlayışıyla daha iyi seramik üretimine geçmiştir. İnternet sitemiz üzerinden, sanatsal seramik takılarımızı inceleyebilir ve ruhunuzu yansıtan size özel tasarlanmış ürünleri üzerinizde taşıyabilirsiniz. Seramik takılar sadece dış görünüşü değil aynı zamanda ruhunuzun yansımasını da ifade eder.

El yapımı Seramik Takıların Geçmişten Günümüze Evrimi

İnsanoğlu var olduğu günden beri evrimleşerek yeni oluşumlar içerisine girmektedir. Bu değişim döngüsü içerisinde enerjisini de evrimleştirmektedir. Özellikle günümüzde oluşan yoğun stres dönemi ve olumsuzluklar ruhen bizleri oldukça etkilemektedir. Seramik takılar sayesinde, enerjinizi daha iyi yönlendirebilir, kendinizi ruhen ve bedenen daha iyi bir hale getirebilirsiniz. Toplumun oluşması ile beraber kişiler giyinme, barınma ve beslenme alışkanların da değişiklik yapmaya başlamıştır. Bununla beraber süslenme ve kendilerini korumak için farklı alternatifler üretmeye başlamıştır. Bununla beraber seramik ürünler ve topraktan gelen ürünler hayatımızda daha büyük bir yer kaplamaya başlamıştır.

Her ne kadar takılar ilk önce hayatımıza süslenme amacıyla girmiş olsa da zaman içerisinde korunma adına hayatımızda yer etmeye başlamıştır. Seramik takılar geçmişte dinsel törenlerde, ayinlerde veya tanrısal inançlarda kullanılmıştır. Özellikle bu takıların belirli varlıklarla ve enerjilerle iletişim halinde olduğu inanılmaktadır. Bütün inanç sistemlerinde seramik takıların ve standart takıların yeri vardır. İçgüdüsel olarak inanlar zamanın başından beri belirli amaçlarla kendilerine takı üretmeye başlamıştır. Takılar bazı dönemlerde mühür olarak kullanılmıştır veya belirli dönemlerde güç göstergesi olarak kullanılmıştır. Bütün bu olayların dışında seramik takılar süslenme için yapılmıştır ve bütün bu takı olayı dünden bugüne varlığını sürdürerek hayatımızda yer etmiştir.

Seramik Takılar ve Tarihi

Paleolitik çağdan beri seramik aksesuarlar hayatımızda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kişiler av gücünü artırmak, evinin bereketini artırmak, enerjisini düzenlemek veya muska olarak günlük hayatlarına koymuştur. Bunun dışında din ve inanç içinde birçok farklı özel takı bulunmaktadır. Takılar teknolojinin gelişmesi ve sanatın ilerlemesi ile farklı bir boyuta gelmiştir. Özellikle seramik takılar üzerinde bulunan işaretler, semboller veya simgeler antik dönemden bu yana kişilerin enerjisini düzeltmek adına kullanılmaktadır. Eski dönemlerde kişiler seramik takıların üzerine belirli simgeler yaparak kendilerini şeytandan ve kötü ruhlardan koruduğuna inanmaktaydı. Toplumun gelişmesi ve teknolojinin ilerlemesiyle beraber takılar kendi aralarında sınıflara ayrılmıştır. Orta çağ döneminde takılar, sosyal sınıfı belirlemek için kullanılmaktaydı. Statü amacıyla yapılan takılar ise kendi arasında farklı anlamlar kazanmıştır ve farklı amaçlarla kullanılmıştır.

Antik mısır döneminde kullanılan seramik takılar daha renkli ve gösterişli yapılmaktaydı ve yapılan takılar kişilere ait olarak tasarlanmaktaydı. Kişiler ölünce takılar da onlarla birlikte gömülüyordu. İnsanlık tarihinin başından beri bilinen takı takma olgusu binlerce yıldır hayatımızın içinde bulunmaktadır. Bununla beraber zaman içerisinde kendi kimliğini de oluşturarak farklı bir boyut kazanmıştır. Süslemenin ve yatırımın simgesi olan takılar zamanla evrimleşerek daha sade bir hale gelmiştir. Bununla beraber seramik takılar, insanlar için daha önemli bir hale gelmiştir. Özellikle sanat eserlerinin öneminin artmasıyla beraber, kişiler kendi kimliklerini daha iyi yansıtacakları ürünler talep etmeye başlamıştır. Giyilebilir sanat kavramı sayesinde kişiler kendi bedenlerini daha iyi yansıtabilecekleri yollar aramaya başlamıştır. 21. yüzyılın gelmesiyle beraber, kişiler giyebilir sanat kavramını iyice geliştirerek seramik takılara daha fazla özen göstermeye başlamıştır. Kendi kimliğini yansıtmak isteyen ve maskülen bir havaya sahip olmak isteyen kişiler, sayfamızdan seramik takılar inceleyebilirsiniz. Bununla beraber birçok kaynakta belirtilen sanatsal giyim ve sanatsal olma sıfatları gittikçe gelişmiştir.

Seramik takı ve aksesuarları

Sanatı giymek, birçok alanda belirlenmiş objeleri kişilerin üzerine kavramasını sağlamaktadır. Bununla beraber sanatsal  ve giyilebilir takılar kavramı farklı bir boyuta geçerek seramiğe doğru evrimleşmiştir. 21. yüzyıl sanat takıları, günümüzün geleneksel ve modern yüzünü son derece iyi bir şekilde yansıtmaktadır. Halk arasında, büyük bir kültür olan, aynı zamanda kişilerin sanatsal bakış açılarını geliştirmeleri adına oldukça büyük bir yer kaplamaktadır. Kişiler kültürü ve tarihi elinde tutmak adına seramik takıların kullanımı artırmaktadır. Tarihsel bir yolculuk veya enerjisel bir yolculuk için kişiler seramik takıları kullanabilirler. Kemiklerin takı yapılışından tutunda günümüze kadar birçok farklı şekilde üretilen takılar evrimleşerek bugünün teknolojisini ve sanat anlayışını zorlayacak bir hale gelmiştir.

Gelişen teknolojiyle beraber, hayatın her alanına yayılan seramik takılar kişilerin yaşamına ve hayat döngüsüne yön vermektedir. Bu değişimle beraber kişilerin sanat bakış açısına da köklü değişiklikler gelmiştir. Tüm bu değişim ve yeni yaklaşımlar aksesuar değişimine yol açmıştır. Estetik ve sanatsal bakış açısını yansıtmak adına seramik takılar kendi içlerinde daha iyi bir hale gelmiştir. Önceleri zanaat adına yapılan bu tarz tasarımlar, günümüzde sanat için yapılmaktadır ve kişilerin hayatlarına etki etme amacıyla tasarlanmaktadır. Günümüz seramik takılarının ise tarihte önemli bir yeri olduğunu belirtmemiz gerekir. En az standart takılar kadar eski ve köklü bir tarihe sahiptir. Özellikle seramik takıların, standartlarından ayıran özelliği ise kişilerin ihtiyaçlarını giderme konusunda kullanılmasıdır.

Seramik Takı günümüzdeki üretimi

Seramik üretim tarihi aslında neolotik çağda başlayarak günümüze kadar gelmiştir. Geçmişten günümüze, hala sağlam şekilde duranları mevcuttur. Seramiğin dayanıklılığı ve sağlamlığı sayesinde geçmişten kullanılan birçok seramik takı günümüzde müzelerde ve sanat galerilerinde hala sergilenmektedir. Özellikle geçmişten günümüze gelen seramik takı parçaları ve çeşitli seramik formlar tarih öncesi yaşamları, medeniyetleri, kültürleri ve dinsel yaşamları anlamak adına oldukça önemli bir konuma gelmiştir. En eski seramik takı kalıntıları Çatalhöyük ve Canhasan’da bulunmuştur. Seramik takı denildiği zaman ilk akla gelen medeniyet Mısırdır. Her ne kadar birçok toplumda, takılar kullanılmış olsa da Mısır’da bu tarz takılar daha çok kullanılmaktadır. Özellikle pişmiş topraktan yapılan sırlı veya sırsız boncuklu takılar, geçmişten günümüze gelen en iyi seramik takı örnekleri arasına girmektedir. Bu takılar Antik Mısır’dan günümüze kadar gelmiş ve hala kullanılmaktadır.

Tuzla Gazetesi Blog

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.